Loading

Wyrzynarka to specjalistyczny rodzaj piły przeznaczony do cięcia różnych materiałów czy to drewna, panelu czy tworzyw sztucznych. Narzędzie świetnie sprawdzi się u dekarza oraz w warsztacie, wyrzynarkę doceniają również zapaleni majsterkowicze.

Dokładne cięcia przydadzą się zarówno w domowych pracach, jak również specjalistycznych np. budowa, salon meblowy. Podpowiadamy jaką dobrą wyrzynarkę warto wybrać? Na jakich producentów warto zwrócić uwagę? Oraz jaka model będzie najlepszy do drewna i paneli. Zapraszamy do lektury.

Jaką wyrzynarkę kupić?

Podstawowe parametry, pozwolą Ci w wyborze odpowiedniego elektronarzędzia dla Ciebie.

Najpopularniejsze rodzaje

Rodzaje wyrzynarek ze względu na ich specyfikację oraz budowę:

 • Klasyczna – korzystamy z narzędzia dociskając w odpowiednim miejscu, brzeszczot przesuwa się od góry do dołu. Jest to najpopularniejszy rodzaj na rynku i najprostszy w obsłudze, idealny dla początkujących majsterkowiczów.
 • Oscylacyjna – w tym przypadku brzeszczot wyrzynarki pracuje również poziomo w przód i w tył. Dzięki czemu będziemy mogli pociąć trudniejsze materiały przy lepszym efekcie. Regulację możemy ustawić w panelu wyrzynarki. Wymaga mniej siły i ucisku aniżeli wyrzynarka klasyczna, często wykorzystywana w profesjonalnych pracach zwana również jako narzędzie wahadłowe
 • Stołowa – jak sama nazwa wskazuje jest to wyrzynarka stacjonarna, podkładamy materiał a następnie nim sterujemy. Jednak należy bardzo uważać, jeśli chodzi o BHP pracy. Większość wypadków podczas pracy nad narzędziem pochodzi właśnie z pracy na wyrzynarce stołowej.
 • Włosowa – nazwa pochodzi od brzeszczotu włosowego, taka wyrzynarka pozwala na dokładną fragmentację elementów i wycinanie specjalistycznych wzorów. Wykorzystywana przy projektowaniu elementów do mebli oraz innych dodatków. Dobrze sprawdza się przy kształtach owalnych i kulistych.

Jeśli już znamy rodzaje wyrzynarek warto przejść do kolejnego punktu wiedzy.

Najważniejsze parametry

FERAX Wyrzynarka 550W BJS-600

Każde narzędzi składa się z innej specyfikacji. Chcąc dopasować wyrzynarkę idealnie do swoich potrzeb pracy, warto poznać główne jej parametry takie jak moc, głębokość cięcia, zasilanie czy rodzaj brzeszczotu.

Moc – im większą mocą dysponuje wyrzynarka tym praca może być efektywniejsza i dłuższa. Zakres mocy od 500 do nawet 1400 W w przypadku najbardziej zaawansowanych urządzeń.

Głębokość cięcia – bardzo ważna w przypadku pracy na różnego rodzaju materiałów takich jak drewno, metal czy plastik. Informacja o głębokości pozwoli nam dopasować urządzenie do swoich wymagań. Najczęściej spotykane głębokości to dla cięcia drewna 100 mm, dla aluminium 10mm oraz dla metalu 4mm. Taka konfiguracja spokojnie zaspokoi oczekiwania mniej wymagających użytkowników wyrzynarki.

Zasilanie – do wyboru mamy zasilanie sieciowe (stacjonarne) oraz akumulatorowe (w pełni mobilne). Jeśli wybierzemy pierwszą opcję czyli zasilanie kablem, będziemy musieli liczyć się z pewnymi ograniczeniami jeśli chodzi o mobilność. Natomiast wybranie wyrzynarki akumulatorowej pozwoli nam na pracę w pełni mobilną, tak ważną przy prowadzeniu swojego warsztatu.

Brzeszczoty – to właśnie, dzięki nim nasza wyrzynarka można ciąć. Większość popularnych producentów takich jak MAKITA czy BOSCH dają kompletny zestaw brzeszczotów do pracy z różnymi materiałami. Jednak jeśli zamierzamy pracować na danym materiale warto skupić się, aby nasza wyrzynarka posiadała brzeszczot:

HCS – brzeszczot przeznaczony do cięcia drewna, paneli i plastiku

HSS – brzeszczot przeznaczony do cięcia materiałów metalowych

HM – brzeszczot przeznaczony do cięcia bardzo opornych materiałów takich jak stal czy ceramika, wykorzystywany głównie przez profesjonalistów

Jaka wybrać wyrzynarkę do drewna?

Wyrzynarka do drewna powinna być elastyczna oraz poręczna. Praca na drewnie jest mniej wymagająca aniżeli na innych materiałach. Dlatego dobrze sprawdzą się tutaj wyrzynarki zarówno o małej mocy (<600W) oraz dużej powyżej 1000 W. Aby, praca nad drewnem była przyjemna warto zadbać aby elektronarzędzie posiadało laserowy rzutnik cięcia, który umożliwia dokładne cięcia. Rzutnik świetnie wymiaruje i pomaga zachować spójność pracy dekarza.

Wyrzynarka do drewna powinna również posiadać specjalistyczny brzeszczot, który pozwala na cięcia od 50 do 120 mm w drewnianych materiałach. Czasami tnąc drewno będziemy zmuszeni do zmienienia kątu pracy w tym przypadku warto skorzystać z wyrzynarki z opcją regulacji od – 45º do + 45º (w skokach co 15º). Pozwoli to na komfortową pracę.

Ile kosztuje dobra wyrzynarka do drewna? Jeśli zależy nam na jakości to dobrą wyrzynarkę marki YATO lub HITACHI możemy nabyć za około 250 zł. Poniżej tej kwoty spotkamy raczej mocno ograniczone elektronarzędzia.

Jaka wyrzynarka do paneli?

Wyrzynarka do paneli powinna być bezpieczna. Czyli posiadać odpowiednia zabezpieczenia poślizgowe jak „Soft Grip” od marki BOSCH. Do podstawowych cięć panelu spokojnie starczy nam wyrzynarka o mocy 500 W, najlepiej do cięcia drewnianych materiałów sprawdzi się typ brzeszczotu z uchwytem T. Jeśli zawodowo zakładamy panele i wykonujemy inne prace budowalne warto zadbać aby nasza wyrzynarka posiadała również wysokie obroty powyżej 3000 skok/min pozwoli to na pracę na różnych materiałach nie tylko na zwykłych panelach, ale również na drobnej ceramice.

Popularni producenci

Makita – japoński producent elektronarzędzi działający globalnie już od 1915 roku. W swojej ofercie posiada ponad 20 różnych wyrzynarek jak modele przeznaczonych do różnych zadań. Najtańszą wyrzynarkę tego producenta MAKITA 4326 możemy nabyć za około 250 zł, jeśli natomiast zależy nam na mobilności warto zastanowić się nad wyrzynarką MAKITA DJV142Z BODY za 1000 zł przeznaczoną do specjalistycznych prac.

Parkside – wyrzynarki tego producenta są obecnie coraz bardziej popularne.

Co cechuje wyrzynarki Parkside na tle konkurencji?

 • Szybki czas ładowania nawet do 60 min
 • Precyzyjne wymiarowe cięcia
 • Dodatkowa osłona i systemy bezpieczeństwa BHP
 • Dodatkowa lampa LED
 • Funkcja dmuchawy do cięcia bez wiórów

Ceny wyrzynarek Parkside są również atrakcyjne, ponieważ podstawowy model PARKSIDE PSTDA 20-Li A1 możemy nabyć już za niebagatela 190 zł w serwisie allegro.

Najlepsze wyrzynarki do 200 zł

Wg. popularności w serwisie allegro na dzień 27.11.2018 roku. Pod młotek wzięliśmy te urządzenia, które posiadają odpowiednią moc, atrakcyjną cenę oraz możliwość cięcia minimum 2 materiałach: drewno oraz metal.

Najlepsze wyrzynarki do 200 zł

➾ Popularne wyrzynarki z hipermarketów

Nasza lista

 • Wyrzynarka PST 650 Bosch z aż 10 brzeszczotami – 95 sprzedaży w ciągu miesiąca za 200 zł
 • Wyrzynarka Power Mat PM-JS-1400 o dużej mocy 1400 W idealnej do cięcia drewna z możliwością regulacji obrotów za 135 zł – 64 sprzedaży w ciągu miesiąca
 • Wyrzynarka Eurotek EXJS266 1750W niemiecka jakość w dobrej cenie 125 zł. Urządzenie cechuje system „Quick Fix”, solida obudowa oraz prowadnica laserowa. Idealna do cięć nieregularnych – producent osiągnął sprzedaż na poziomie – 55 sztuk.

Tabela pomocna przy wyborze

wyrzynarka jaką wybrać? infografika

źródło : ctn24.pl

Ranking Wyrzynarek 2019

Szukasz dobrej wyrzynarki, która pozwoli Ci na bezproblemową pracę? Poniżej udostępniamy na bieżąco aktualizowany ranking według parametru cena/jakość. Wybór dobrej wyrzynarki ułatwi Ci pracę. Warto wybrać też sprawdzonego producenta BOSCH, HITACHI lub wyżej wspomniane MAKITA lub POWERSIDE. Zachęcamy również do komentowania naszego wpisu.

Podsumowanie

Wyrzynarka to niezwykle przydatne narzędzie nie tylko w profesjonalnych pracach ale również w domowym majsterkowaniu. Dla domowych użytkowników świetnie się sprawdzą podstawowe wyrzynarki o mocy do 600 W oraz głębokości cięcia do 60 mm.

W przypadku użytkowników profesjonalnych, warto zadbać o wyższą moc powyżej 1000 W oraz możliwości cięcia różnych materiałów.

Rekomendowane cięcia drewna powyżej 100 mm, metali powyżej 30mm, oraz stali powyżej 5mm. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie zainwestowania w bardziej rozbudowaną wyrzynarkę już na samym początku.

Dowiedz się więcej też o  Młot udarowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top
shares