Loading

Wciągarka ma wiele przydatnych zastosowań, jednak głównym zadaniem jest podnoszenie podłączonych rzeczy. Wyróżniamy tutaj modele przeznaczone do prac warsztatowych takich jak np. wyciąganie silnika, budowlanych oraz małych wyciągarek mobilnych podczas wyścigów off-road.

Zakup wciągarki nie jest tani, często aby kupić dobry sprzęt należy wydać powyżej 500 zł. Podpowiadamy jaką wyciągarkę elektryczną warto wybrać, oraz na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Wciągarka elektryczna czy ręczna?

Do wyboru mamy dwa rozwiązania: wyciągarka elektryczna lub ręczna. Jak możecie się domyślić urządzenie elektryczne będzie wydajniejsze oraz praktyczniejsze, jednak dużo droższe od podstawowej klasycznej ręcznej wyciągarki.

  • Wciągarka elektryczna – profesjonalne urządzenie do warsztatów, pozwoli na szybkie wyciągnięcie karoserii auta, silnika czy ciężkiej szyby.  Idealnie nadaje się na budowę, do warsztatu czy własnego garażu samochodowego.
  • Wciągarka ręczna – przeznaczona bardziej do amatorskich zastosowań, pozwala na dowolny udźwig w zależności od siły operatora. Często takie wyciągarki są przystosowane do pracy dla dwóch osób. Istnieją też mobile rozwiązania, jak wyciągarka samochodowa na haku, umożliwiająca transport ciężkich aut.. ale o tym nieco dalej.

Najważniejsze parametry

wciągarka elektryczna - najważniejsze parametry

Poniżej znajdują się najważniejsze parametry na które należy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o wybór wyciągarki elektrycznej. Dzięki zapoznaniu się z popularnymi parametrami, będziesz mógł wybrać odpowiednie urządzenie dla siebie.

Udźwig – naturalnie im większy tym wyciągarka więcej podniesie. Jaki jest zasięg udźwigu możemy spotkać? Najczęściej spotykanym przedziałem udźwigu z maksymalną nośnością z bloczkiem jest 200 – 400 kg, natomiast maksymalną wartością udźwigu nośności bez bloczka to 100 – 200 kg.

Moc – większa moc silnika, pozwoli nam na szybszą i efektywniejszą pracę. Wyciągarki elektryczne posiadają moc od 200 do nawet 1200 W. Warto wyposażyć się w minimalny średni przedział 400W, aby mieć pewność wydajnej pracy. Prawie wszystkie urządzenia są zasilane napięciem 230V co może być przydatną informacją, dla wszystkich tych którzy korzystają z agregatu prądotwórczego.

Długość liny (zakres podnoszenia) – najczęściej spotykany zakres podnoszenia to 12 – 15 metrów. Jednak istnieją pewne ograniczenia, każdy producent podaje maksymalne obciążenie do danej wysokości. Dlatego np. silnik samochodu o masie 300 kg będziemy mogli podnieść na maksymalnie 6 metrów, a lekką karoserię o masie 100 kg do maksymalnego zakresu podnoszenia czyli 15 metrów.

Szybkość podnoszenia – bardzo ważny element w przypadku podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jeśli prowadzimy profesjonalny warsztat, warto zadbać aby proces podnoszenia nie trwał dłużej niż 5 minut.  Rekomendowane wartości przez producentów to 5 metrów na minutę w przypadku podnoszenia z bloczkiem, oraz 10 metrów na minutę w przypadku podnoszenia bez bloczku.

Zastosowania – większość producentów wyciągarek elektrycznych podaje jej zastosowanie np. może być to przeznaczenie do domowych remontów, do warsztatów lub placów budowy.

Zabezpieczenia – ważna, a często pomijana kwestia. Pamiętajcie bezpieczeństwo pracy jest najważniejsze i warto dbać o zasady BHP w swojej firmie. Wyciągarką powinna posiadać europejski certyfikat CE oraz blokadę i wytrzymały łańcuch rekomendowana średnica liny to minimum 4.5mm.

wciągarki z marketów

➾ Sprawdź Wciągarki elektryczne – Najpopularniejsze

Jaką wciągarkę elektryczną wybrać?

wciągarka elektryczna do warsztatu

Jak już znamy najważniejsze parametry, należy zastanowić się do czego będziemy chcieli wybrać wyciągarkę? Nieco inne właściwości i opcje będą bardziej przydatne do innych zastosowań. Warto je poznać!

Wciągarka do silników – jeśli planujemy wyciągać silniki oraz inne elementy samochodu, warto zadbać aby urządzenie było wyposażone w wytrzymały łańcuch, które są bardzo wytrzymałe i często odporne na korozję i rdzę oraz smary chemiczne tak często spotykane w warsztatach samochodowych.  Najważniejszym elementem jest tutaj też moc urządzenia, jeśli serwisujemy auta ciężarowe warto wybrać wyciągarkę elektryczną o mocy powyżej 500W oraz napięciu 230V.

Wciągarka na budowę – warto aby była wyposażona w dodatkowy bloczek oraz zewnętrzny sterownik, pozwoli to na zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa przy podnoszeniu niebezpiecznych materiałów budowanych. Rekomendowana moc? Zdecydowanie powyżej 1000W, warto również wybrać model o stopniu ochrony IP54 oraz ochroną przed pyłem oraz wodą.

Wyciągarka do samochodów terenowych – przeznaczona do aut terenowych, quadów oraz pługów. Urządzenie zazwyczaj o niskiej mocy do 2 KM oraz długości w przedziale 10 – 15 metrów. Uciąg jaki możemy uzyskać to natomiast około 900 kg. Cena? Dość niska i często w przedziale 200 – 300 zł.

Za ile kupimy?

Zakup wciągarki elektrycznej to koszt 200 – 1000 zł w zależności od udźwigu jakiego potrzebujemy oraz czasu podnoszenia. Do najpopularniejszych producentów można zaliczyć wyciągarki DERDA, MAR-POL oraz KRAFT&DELE.

 

Dowiedz się więcej też o  Leżanka warsztatowa

Wciągarka elektryczna – Ranking

Planujesz zakup wciągarki elektrycznej? Sprawdź nasz ranking „cena/jakość” przygotowany w współpracy z zewnętrznym portalem. Propozycje zarówno dla warsztatów samochodowych, jak również pracowników budowalnych.

Podsumowanie

Wciągarka elektryczna to zdecydowanie bardzo przydatne urządzenie warsztatowe i nie tylko. Dzięki niej nasz warsztat będzie nowoczesny a efektywność pracy wydajna. Cena zakupu (500zł) może odstraszyć małe warsztaty, jednak przy większej ilości klientów na naprawę samochodu, opcja bardzo ciekawa i wydajna. Wyciągarka to zdecydowanie ciekawa alternatywa dla droższych podnośników pneumatycznych aut. A Ty jaką masz opinię na ten temat?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top
shares