Loading

Szlifierka oscylacyjna to sprzęt idealnie nadający się do pracy na dużych i płaskich powierzchniach. Dzięki prostokątnej stopie może swobodnie poruszać się w przód i tył. Jest to jedna z najbardziej popularnych i uniwersalnych rodzajów szlifierek. Dobrze sprawdza się w pracy na takich materiałach jak drewno czy metal.

Jaką szlifierkę oscylacyjną wybrać? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę oraz jaka powinna być dobra szlifierka do drewna. Podpowiadamy w naszym artykule, zapraszamy do lektury.

Jaką szlifierkę oscylacyjną wybrać?

Szlifierka powinna być dopasowana do naszych wymagań. Działanie urządzenia jest proste i polega na zasilaniu przez silnik tarczy szlifującej, która wykonuje ruch oscylacyjny. Jakość pracy na danym materiale zależy przede wszystkim od mocy urządzenia oraz średnicy tarczy im większa tym będziemy mogli sobie pozwolić na pracę nad większymi elementami.

Standardowe szlifierki oscylacyjne posiadają średnicę tarczy na poziomie 80 – 130 mm.  Natomiast moc urządzeń wacha się w przedziale 100 – 160 W, większy zasób mocy jest dostępny w przypadku bardziej zaawansowanych szlifierek. Średnica oscylacji wynosi natomiast: Ø 1,6 mm.

Wyróżnić możemy szlifierki oscylacyjne ze względu na rodzaj zasilania. Są to:

  • elektryczne
  • pneumatyczne
  • hydrauliczne
  • sieciowe

Podstawowe parametry

Aby wybrać dobrą szlifierkę oscylacyjną należy poznać jej podstawowe parametry. Tak, aby dopasować urządzenie jak najbardziej pod swoje potrzeby użytkowania. Poniżej lista najbardziej istotnych parametrów.

Moc – im większą moc urządzenia wybierzemy, tym jakość pracy będzie lepsza. Do podstawowych czynności jak cięcie drewna dobrym rozwiązaniem będzie szlifierka oscylacyjna o mocy powyżej 100W, natomiast dla zastosowań profesjonalnych jak np. warsztatowych lepiej sprawdzi się szlifierka o mocy zbliżonej do 200W.

Rodzaj zasilania – do najpopularniejszych rodzajów zasilania zdecydowanie należą szlifierki zasilane akumulatorem (bezprzewodowe) oraz sieciowe (przewodowe), trzecim równie popularnym rodzajem są szlifierki oscylacyjne pneumatyczne, która są w pełni minimalistyczne i mobilne wystarczy je dobrze naoliwić. Jeśli zależy nam na większej mocy wybierzmy szlifierkę sieciową natomiast jeśli bardziej zależy nam wszechstronności lepszym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia pneumatycznego lub zasilanego akumulatorem.

Wielkość stopy – im większa podstawa urządzenia tym praca będzie szybsza. Jednak nie do każdego rodzaju materiału lub czynności będzie nadawać się dana stopa. Np. szlifierka oscylacyjna przeznaczona do ścian powinna mieć dosyć dużą stopę 200mm, natomiast szlifierka do krawędzi i trudno dostępnych elementów powinna mieć odpowiednio sprofilowaną stopę dopasowaną do danego materiału lub miejsca.

 Ilość cykli – dotyczą ilości ruchów podczas cyklu pracy. Tak, więc spotkamy szlifierki o szybkości obrotowej 11.000 czy nawet 24.000  min-1 . Teoretycznie im większa ilość cykli tym szlifierka oscylacyjna powinna być wydajniejsza. Jednak czy to prawda? Nie do końca. Niektóre materiały takie jak metal czy kamień wręcz wymagają przełączenie na niższą liczbę cykli, w innym przypadku możemy uszkodzić nasze urządzenie.

 Przeznaczenie –  przy wyborze sprawdzimy przeznaczenie urządzenia. O ile większość szlifierek oscylacyjnej dobrze radzi sobie z drewnem i elementami drewnopodobnymi to niektóre w szczególności tańsze modele mogą mieć problem z takimi materiałami jak metal, glazura czy kamień.

 System filtracji – pozwala na bezpyłową pracę dzięki wbudowanemu modułowi, który usuwa cały pył podczas szlifowania do oddzielnego pojemnika z mikrofiltrem. Bardzo przydatna opcja w szczególności przy rozwiązaniach profesjonalnych.

Najważniejsze omówione parametry szlifierki oscylacyjnej za nami. Teraz czas na omówienie najbardziej popularnych rozwiązań. Czyli szlifierka do drewna oraz elektryczna do szerokiego grona zastosowań domowych i lakiernicznych.

Szlifierka oscylacyjna do drewna

pracanaddrewnem

Jaka szlifierkę oscylacyjną do drewna wybrać? Moc minimum 120W oraz wyposażoną stopę prostokątną w kształcie „delta”, która pozwoli na pracę na drewnianych trudno dostępnych materiałach takich jak narożniki. Warto również zadbać o model bezprzewodowy, który pozwoli na komfortową i mobilną pracę.

Przy wyborze warto również sprawdzić hałas jaką generuje szlifierka, praca przy drewnie jest uciążliwa ze względu na możliwe konfiguracje, warto zadbać aby poziom generowanego przez szlifierkę oscylacyjną hałasu był względnie niski. Polecamy urządzenia które nie przekraczają 80 dB. Do popularnych szlifierek do drewna można zaliczyć urządzenie Kraft&Dele KD1684 oraz Powermat PM-SO-500, która w zestawie ma zapasowe szczotki przydatne przy pracy nad drewnianym materiałem.

Szlifierka oscylacyjna elektryczna

Szlifierka oscylacyjna elektryczna

Jaką szlifierkę oscylacyjną z zasilaniem elektrycznym wybrać? Najważniejsza w tym przypadku jest waga urządzenia oraz długość kabla lub długość pracy na akumulatorze. Jeśli zależy nam na efektownej i bezproblemowej pracy, warto wybrać szlifierkę lekką i poręczną nie przekraczającej 2 kg.

Do komfortowej pracy należy szukać urządzeń wyposażonych w płytę szlifierską o rozmiarach 140 x 80 mm oraz dość długim kablem zasilającym powyżej 4 metrów. Co uwierzcie nam wcale nie jest takie proste. Do popularnych rozwiązań szlifierek elektrycznych można zaliczyć model HECHT 1760, który jest ostatnio bardzo popularny.

Jak używać?

Używanie szlifierki do łatwych nie należy, do poprawnej i efektywnej pracy należy dobrać odpowiedni ucisk nad urządzeniem oraz dobranie odpowiedniej mocy oraz ilości obrotów. Należy wspomnieć, że w szlifierkach oscylacyjnych można wymieniać zarówno papier ścierny jak również całą stopę. Co również może być problematyczne dla początkujących użytkowników.

Zasady bezpiecznego użytkowania

papier ścierny powinien być dobrze naciągnięty

 tarczy nie powinno się uciskać całą siłą do szlifowanej powierzchni, tylko z wyczuciem

 do szlifowania drewna warto najpierw użyć papieru gruboziarnistego, który dobrze wygładzi powierzchnię

Popularne marki szlifierek do 300 zł

➾ Sprawdź tutaj

Do najpopularniejszych marek jeśli chodzi o szlifierki oscylacyjne można zaliczyć takie marki jak: Hecht, Lund, Graphite, Makita, PowerMat czy Kraft & Dele oraz Bosch. Poniżej omówiliśmy kilka popularnych modeli z serwisu allegro. Być może, któryś przypadnie Ci do gustu?

Szlifierka mimośrodowa marki Kraft&Dele KD1678 – jest to urządzenie nowej generacji z wykorzystaniem nowych technologii pozwala na pracę na różnych materiałach w tym powierzchni suchej. Duża moc 1200W oraz niska masa własna pozwala na szerokie zastosowanie i efektywną pracę w warsztacie. Dodatkowo pracując na rozwiązaniu Kraft&Dele otrzymujesz antypoślizgowy uchwyt oraz płynną regulację obrotów co docenią użytkownicy pracy na różnych materiałach jak drewno czy kamień.

Szlifierka Powermat PM-DG 1400L – rozwiązanie budżetowe, za niewiele ponad 200 zł otrzymuje w pełni wydajną szlifierkę o mocy 1400 W oraz maksymalnej prędkości obrotowej 2300 RPM. Urządzenie świetnie się nada do betonu lub gipsu, jak również wszędzie tam gdzie materiał jest bardziej wytrzymały. Urządzenie dobre zarówno dla profesjonalistów, jak również domowych użytkowników.

Szlifierka mimośrodowa Pex 220A Bosch – marki bosch nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to wiodący producent elektronarzędzi na całym świecie. Za 220 zł otrzymujemy od Bosch’a dobrej jakości szlifierkę mimośrodową o szerokim spectrum zastosowań od drewna po polerkę. Do zalet tego modelu można wyróżnić możliwość regulacji obrotów, łagodny rozruch, dzięki systemowi Low Vibration czy bezproblemowa i szybka zmiana tarczy na nową. Oczywiście szlifierka jest również wyposażona w system odsysania pyłu oraz inne systemy mikrofiltrów, które ułatwiają pracę.

Szlifierka oscylacyjna – Ranking

Szlifierka oscylacyjne to dobry wybór, dla wszystkich tych, którzy szukają urządzenia uniwersalnego zarówno do drewna, gipsu, betonu oraz kamienia oraz materiałów z tworzyw sztucznych. Wbrew pozorom na urządzenie nie trzeba wydawać wcale fortuny, a dobrej jakości urządzenie oscylacyjne można kupić już za kwotę 200 zł.

Poniżej przedstawiamy nasz ranking najlepszych szlifierek oscylacyjnych dostępnych w serwisie nokaut. Główny parametr rankingu to cena oraz jakość urządzenia.

Masz pytania do artykułu? Serdecznie zapraszamy do komentowania naszych recenzji.

Dowiedz się więcej też o  Młot udarowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top
shares