Loading

Prace ogrodowe często są nie lada wyzwaniem, często korzystamy przy nich z specjalistycznych urządzeń ułatwiających nam pracę. Właśnie takim urządzeniem jest mobilna pompa do wody, wykorzystywana nie tylko w ogrodnictwie ale również w pracach domowych, na budowie i wszędzie tam gdzie są tłoczone duże ilości wody.

Do czego przyda nam się pompa? Wypompowanie np. zalanego miejsca w garażu, nawadnianie ogrodu, wpompowywanie wody i wiele innych przydatnych funkcji. Jaką pompę do wody wybrać? Podpowiadamy w naszym poradniku. Czytaj uważnie ! 🙂

Działanie pompy

Na początku musimy przybliżyć nieco rodzaje pomp, ponieważ w zależności od rodzaju posiadają nieco inne funkcje.

 • Pompy do wody nawierzchniowe świetnie sprawdzają się w ogrodach ustawia się je na powierzchni. Pompują wodę z własnych źródeł z takich miejsc jak oczka wodne, studnie czy mini stawy.
 • Pompy zanurzeniowe – są wodoodporne umieszczane w miejscach gdzie jest kontakt z wodą. Dobrze sprawdzą się do wypompowywania brudnych ścieków lub wody. Istnieją modele automatyczne włączane z kontaktem z wodą. Posiadają bardzo czułe czujniki pracy nawet od 5mm wody, dlatego świetnie sprawdzają się w specjalistycznych pracach.

Jaką pompę do wody wybrać?

W zależności od wymagań pracy mamy do wyboru te przeznaczone do wody czystej, do wody brudnej oraz dedykowane rozwiązania skierowane do ogrodów.  Podpowiadamy, jaka będzie dla Ciebie odpowiednia.

pompy do wody czystej - ZDJĘCIE

I. Pompa do wody czystej – mamy tutaj dwie opcje do wyboru. Najlepiej do pompowania wody czystej sprawdzi się tak zwana pompa hydroforowa, natomiast jeśli ktoś szuka uniwersalnego rozwiązania dobrym pomysłem może być wybór pompy zanurzeniowej, która również sprawdzi się w pompowaniu wody brudnej. Hydrofory najczęściej włączają się automatycznie, gdy poziom ciśnienia powietrza spada, wtedy dostarczają wodę pitną.

Warto dodać, że dostępny zapas dostępy w zbiorniku ciśnieniowym to około 30 – 40 % jego pojemności czyli zbiornik o pojemności 200 litrów pozwala na pobranie nawet 80 litrów bez konieczności włączania pompy wodnej.  Przy wyborze pompy do wody czystej warto sprawdzić jej zatapialność. Najpopularniejsze pompy posiadają zatapialność na poziomie 10 – 30 metrów, jeśli zależy nam na pracy w dużych zbiornikach, warto wybrać większą pojemność.

W przypadku, gdy szukamy wytrzymałej pompy, warto sprawdzić czy jest wykonane z żeliwa, ponieważ te maszyny potrafią przepracować bez rdzy nawet 5 lat zarówno w czystej jak i brudnej wodzie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem może być tutaj zakup pompy polskiej firmy „Tagred TA501wysoka wydajność nawet 12500 l na godzinę oraz dołączony wąż strażacki to ciekawa alternatywa dla droższych modeli.

➾ Pompy do wody czystej – nasze propozycje

pompa do wody brudnej i szamba TAGRED TA505

II. Pompa do wody brudnej – tego typu pompa dobrze sprawdzi się w miejscach gdzie jest kontakt z brudną cieczą. Są to między innymi baseny, oczka wodne, szambo czy prywatne stawy. Montując pompę do wody brudnej należy pamiętać o „dodatniej” temperaturze pracy. Jeśli umieścimy urządzenie w bardzo mroźnych warunkach poniżej 0 °C, może dojść do jego uszkodzenia. Jak sama nazwa wskazuje taka pompa nie nadaje się do pompowania wodny pitnej.

Większość producentów określa zależność pomiędzy wydajnością [Q] oraz wysokością podnoszenia wody [H]. Dobra pompa do wody brudnej powinna posiadać wydajność na poziomie 17000-18000 l/h oraz wysokość podnoszenia wody na około 10m.

Jeśli zależy nam na bezproblemowej pracy, warto szukać pompy z dodatkowym rozdrabniaczem, dzięki czemu bardzo kleiste i większe rzeczy będzie można wypompować. Posiadanie funkcji rozdrabniacza jest wymagane do wypompowywania szamba. Za ile możemy kupić pompę do wody brudnej?  Np. popularny model GEKO 2950 W możemy nabyć za 189 zł.

Jeśli ktoś szuka sprawdzonego sprzętu do szamba ciekawym wyborem może być Pompa zanurzeniowa do wody brudnej TWP 7025 E o mocy pompowania nawet 13000 litrów brudnych ścieków na godzinę pracy. Warto, dodać że jakość pompy potwierdza niemiecki certyfikat TÜV.

➾ Polecane pompy do wody brudnej

pompa ogrodowa Gardena

III. Pompa ogrodowa – to przydane urządzenie każdego ogrodnika, pozwala na skuteczne podlewanie roślin w danym momencie. Głównym źródłem wody są zbiorniki zewnętrzne takie jak zbiorniki z deszczówki czy studnia do głębokości nie większej niż 7 metrów. Tłoczenie zapewnia dostęp wody do pistoletów, węży ogrodniczych oraz zraszaczy.

Pompa ogrodowa pomoże zaoszczędzić wodę do pielęgnacji ogrodu czy nawet do takich czynności jak mycie samochodu. Warto pamiętać, aby nasza pompa posiadała odpowiednią moc przerobową czyli tłoczenia wody. Podstawowe pompy ogrodowe posiadają skuteczność na poziomie od 1000 do nawet 5000 l wody na godzinę. Jeśli posiadamy kilka zraszaczy i kilka węży oraz często pracujemy w ogrodzie warto wybrać pompę ogrodową o większej wydajności.

Ciekawym budżetowych rozwiązaniem może być tutaj pompa ogrodowa Enihell GC-GP 6538 z maksymalną ilością pompowania 3800 l / godzinę. Urządzenie świetnie sprawdzi się do podlewania ogrodu wodą deszczową.

➾ Sprawdź budżetowe pompy ogrodowe

Główne parametry

Wiemy, już w jaką pompę do wody celować. Jednak chcielibyśmy, również przybliżyć dokładne parametry, tak aby nasi użytkownicy mogli podjąć w 100% przemyślaną decyzję. Dwie najważniejsze rzeczy to wydajność pompy oraz ciśnienie na jakim pracuje.

 • Wydajność pompy – na wydajność wpływa moc pompy [W] od 400 do nawet 1500 W oraz ilość maksymalnej możliwości pompowania wody od 2000 l / godzinę do nawet 20000 l / godzinę w przypadku bardzo zaawansowanych pomp ogrodowych podłączonych pod wiele zraszaczy. Dla małej rodziny do 5 osób spokojnie starczy podstawowa pompa do wody o możliwości przetoczenia 4000 l / godzinę pozwoli to na spokojne korzystanie z umywalki, prysznica lub wanny oraz mycie naczyń.
 • Ciśnienie wody – większość sprzedawanych pomp posiada ciśnienie na poziomie 2 – 2,5 bar. Podczas pompowania wody ciśnienie spada poniżej 1 bara, dzięki czemu pompa działa poprawnie. Do obliczenia interesującego dla nas ciśnienia do pompy wodnej warto przeanalizować głębokość, opory rur oraz ciśnienie gotowe na wyjściu.

Pompa do 300 zł – jaki model wybrać?

Kwota 300 zł pozwala na zakup podstawowej pompy do wody czystej i brudnej. Analizując serwis allegro na dzień. 29.11.2018 można wyróżnić najbardziej popularne modele takie jak:

Pompa do wody EUROTEC

 • w zestawie wąż stażacki 30 metrowy
 • idealna do gospodarstw domowych i rolnych oraz ogrodów
 • wysoka wydajność nawet 25000 litrów na godzinę
 • w zestawie rozdrabniacz do pracy przy szambie
 • długi kabel nawet 7,5 metra

Pompa z rozdrabniaczem WQD 10-8-0,55F

 • świetne rozwiązanie do wytłaczania szamba, gnojownicy
 • tania alternatywa dla droższych pomp [koszt zakupu to 150 zł]
 • konstrukcja żeliwowa wpływa pozytywnie na wytrzymałość
 • wydajność 25000 litrów na godzinę
 • wysokość tłoczenia do 20 metrów

Pompy spalinowe do wody – Ranking 2019

Jeśli nadal nie możesz zdecydować się na żadną z dostępnych pomp wodnych warto sprawdzić nasz ranking przygotowany w współpracy z firmą nokaut. Najlepsze pompy do wody dostępne w różnych konfiguracjach. Sprawdź oraz podziel się z nami swoją opinią.

 

Dowiedz się więcej też o  Odkurzacz samochodowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top
shares