Loading

Każdy zarówno początkujący, jak również nieco bardziej doświadczony spawacz spotkał się z półautomatem zwanym również jako MIGOMAT. Urządzenie idealnie nadaje się dla początkujących spawaczy ze względu na łatwe spawanie metodą MIG/MAG. Jest bardzo popularne na całym świecie zarówno w domowych garażach jak również profesjonalnych warsztat i firmach budowlanych. Wybór półautomatów do dyspozycji jest naprawdę bardzo duży, podpowiadamy jaki warto wybrać oraz czym się sugerować, aby uniknąć pułapek czekających na początkujących.

Jaki półautomat spawalniczy (migomat) wybrać?

Wybór nie jest prosty i jednoznaczny, szczególnie dla początkujących spawaczy. Pod uwagę należy wziąć wiele elementów takich jak marka producenta, cena, możliwy prąd spawania, który najczęściej wynosi 30-200 A oraz średnicę drutu 0,6-1,0mm. Warto również odpowiedzieć na pytanie do czego będziemy używać półautomatu? prace blacharskie a może lekkie prace warsztatowe? Podpowiadamy jaki półautomat spawalniczy (migomat) wybrać, poniżej nasza lista.

Zakres spawania – podstawowa i jedna z najważniejszych informacji przy zakupie migomatu. Dzięki, temu dowiemy się jak gruby materiał będziemy mogli spawać. Przyjmuje się zasadę, że każdy 1 mm elementu spawanego wymaga 40A natężenia prądu. Dlatego dla amatora dobrym wyborem może być półautomat spawalniczy o mocy 120A, natomiast dla profesjonalistów rekomendowany jest wyższy zakres mocy często nawet powyżej 200 A. Oczywiście im mniejszy zakres spawania tym cena urządzenia będzie proporcjonalnie niższa.

Cykl pracy – określa w jakim przedziale czasowym będziemy mogli stale spawać, a po jakim urządzenie będzie musiało włączyć przerwę. Jest to tak zwany „cykl pracy”, na który wiele osób nie zwraca uwagi co jest oczywistym błędem.  Czasami kupując słabszy migomat renomowanego producenta możemy osiągnąć lepszą wydajność pracy aniżeli w urządzeniu u wyższym prądzie. Jak to możliwe?

Przykład. Dla migomatu 200 A cykl pracy 40% oznacza, że na urządzeniu będziemy mogli pracować 4 minuty ciągiem po czym nastąpi 6 minutowa przerwa (jeśli zależy nam, żeby nie spalić półautomatu spawalniczego). Im wyższy cykl pracy tym praca będzie szybsza i bezproblemowa.

Zasilanie – Do dyspozycji mamy zarówno półautomaty spawalnicze podpinane do sieci 230V oraz urządzenia podpinane do sieci 3-fazowej 3x400V.  Dla domowego spawania w przydomowym garażu oczywiście najlepszym rozwiązaniem wybranie półautomata zasilanego napięciem 230V. Dla użytkowników zaawansowanych lepszym wyborem będzie wybór urządzenia trójfazowego, ze względu na większe możliwości np. w pracach budowalnych gdzie jest wymagane wyższe napięcie.

Funkcje – Migomat powinien posiadać podstawowe funkcje takie jak: regulacja napięcia, regulacja konfiguracji drutu.  Warto, również aby półautomat spawalniczy umożliwiał zmienną biegunowość oraz posiadał wyświetlacz cyfrowy, który będzie nas informował o postępach pracy. Nowe możliwości technologiczne wykorzystania mocy inwerterowej pozwala na zakup urządzeń 3w1 z funkcją spawania MMA, TIG oraz MIG/MAG jednak są one odpowiednio droższe niż standardowe urządzenie przeznaczone do danej metody spawania.

Serwis oraz gwarancja – bardzo ważna kwestia. Zakup półautomaty spawalniczego nie jest tani jest przeznaczony zdecydowanie na dłuższy okres pracy. Warto zadbać przy wyborze o gwarancję „door to door” oraz długi okres gwarancyjny powyżej 24 miesięcy. Pozwoli nam to na zwrot zainwestowanych środków. Jeśli zależy nam na tanim finansowaniu warto rozważyć formę leasingu, ponieważ często banki dokładają dodatkowe warunki gwarancyjne na naszą korzyść przy leasingu długoterminowym.

Dodatki – warto też zwrócić uwagę na poziom ochrony, który powinien wynosić minimum IP21S. Do innych dodatków można zaliczyć ilość rolek (tak zwany podajnik drutu), wydajny  wentylator czy dodatkowe zabezpieczenia przeciw przepięciu. Dobrej jakości migomat powinien posiadać również możliwość spawania prądem pulsującym czy dodatkową funkcję synergii.  Czyli wszystko to co ułatwi pracę na naszym półautomacie spawalniczym.

Jaki migomat dla amatora?

Dla początkującego spawacza wystarczającą maszyną będzie migomat 2 rolkowy z prądem spawania do 150A. Warto, zadbać aby potencjalny półautomat był bezpieczny i sprawny czyli postawić raczej na nowy sprzęt. W przypadku używanych narażamy się na liczne przepięcia oraz problem z elektryką, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Zasilanie powinno być standardowe dla gniazdek 230V, które pozwoli na podłączenie w domowych warunkach.

Najlepsze rozwiązanie dla amatora – Czyli wybieramy migomat!

  • Napięcie prądu 230 V
  • 2 rolkowy podajnik drutu
  • prąd spawania 100 – 200 A będzie wystarczający
  • poziom ochrony IP21S
  • możliwość spawania elementów o grubości minimalnie 2,5mm
  • rekomendowana funkcja sterowania synergicznego oraz regulacji prądu spawania

Migomat (półautomat spawalniczy) do 1000 zł

Jeśli ktoś szuka dobrego urządzenia w dobrej cenie to zdecydowanie warto sprawdzić klasyki, jeśli chodzi o migomaty można wyróżnić dwa urządzenia. Oba dostępne na allegro oraz na eltrex.net.pl

Półautomat spawalniczy Ideal Praktik MIG 200 IGBT – ciekawa maszyna dedykowana do prac blacharskich. Urządzenie przeznaczone do spawania MIG/MAG oraz z przydatną funkcją zmiany biegunowości uchwytu. Urządzenie cechuje niska awaryjność, duży wyświetlacz oraz możliwość regulacji prądu spawania. Cena? Ok. 800 zł. Zdecydowanie ciekawy półautomat dla początkujących spawaczy.

Półautomat spawalniczy Sherman Mig 130F – jeden z najtańszych półautomatów dostępnych na rynku, jednak czy najgorszym? Zdecydowanie NIE. Model Sherman wyróżnia dobra relacja ceny do jakości. W cenie 550 zł otrzymuje 2 letnią gwarancję, możliwość pracy z szpulami drutu do 1 kilograma oraz możliwość regulacji podawania drutu.  Do zestawu dołączone wszystko to co trzeba do skutecznego spawania, między innymi przewód masowy i dodatkowe bezpieczniki. Idealna opcja dla początkujących.

SPAWARKA MIGOMAT 220A

➾ Sprawdź popularne tanie migomaty

Jak spawać MIGOMATEM? Poradnik

Półautomaty spawalnicze Ranking

Jeśli nadal zastanawiasz się jaki model wybrać podpowiadamy. Przygotowaliśmy elastyczny ranking półautomatów spawalniczych różnych producentów takich jak DualMIG, Praktik czy Digital. Przedział cenowy to 500 a 1500 zł. W razie pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Dowiedz się więcej też o  Wciągarka elektryczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top
shares