Loading

Podnośnik samochodowy to podstawowe wyposażenie każdego profesjonalnego warsztatu. Sprzęt do podnoszenia auta chętnie jest też wykorzystywany przez domowych mechaników i hobbystów motoryzacji.  Podnośnik to profesjonalne narzędzie, które jest dobrą alternatywą dla popularnego w Polsce lewarka samochodowego.

W naszym artykule przygotowaliśmy porównanie najbardziej popularnych rodzajów podnośników samochodowych oraz kwestii technicznych na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu podnośnika. Mamy też dla Ciebie kilka ciekawych propozycji. Sprawdź jaki podnośnik do auta warto kupić pod koniec artykułu.

Podnośnik samochodowy – Rodzaje

Na samym początku warto wyróżnić najbardziej spotykane rodzaje podnośników samochodowych. Do tej grupy należą podnośniki trapezowe, jednokolumnowe, dwukolumnowe oraz nożycowe. Poniżej pełna specyfikacja.

I. Podnośnik samochodowy trapezowy – przypominający lewarek, jednak jego konstrukcja jest bardziej wytrzymała co pozwala na udźwig nawet 1,5 tony auta. Jest to podstawowe narzędzie każdego domowego mechanika, dobrze sprawdzi się do podnoszenia samochodów osobowych. Jednak przy większych obciążeniach powyżej 2 ton, warto wybrać inny podnośnik.

Działanie podnośnika trapezowego polega na kręceniu korbą, aż do uniesienia się auta w powietrzu. Taki podnośnik świetnie sprawdzi się w domowym garażu do zmiany koła, lub drobnych prac mechanicznych pod samochodem. Dla bardziej zaawansowanych prac mechanicznych warto wykorzystać inne rodzaje podnośników.

II. Podnośnik samochodowy jednokolumnowy – Stacjonarne rozwiązania stosowane w warsztatach mechanicznych do mniejszej pojemności. Podnośnik jednokolumnowy pozwala na udźwig do 1,5 – 2 tony w zależności od producenta.

Działanie jest proste za pomocą silnika elektrycznego ramiona na których znajduje się auta podnoszą się do góry. Wysokość podnoszenia ramion to od 60 do 80 cm. Podnośnik samochodowy jednokolumnowy to jedno z najlepszych rozwiązać do początkujących warsztatów.

III. Podnośnik samochodowy dwukolumnowy – działanie podobne jak w przypadku jednokolumnowego z tą różnicą, że jak sama nazwa wskazuje narzędzie posiada dwie zewnętrzne kolumny do podnoszenia. Wykorzystanie stabilności oraz pary regulowanych ramion , pozwala na podnoszenie naprawdę bardzo dużych aut do masy nawet 8 ton.

Podnośnik dwukolumnowy jest wyposażony głównie w napęd elektrohydrauliczny lub elektryczny, co pozwala na w pełni zautomatyzowaną prace. Podnośnik dwukolumnowy to nr1 jeśli chodzi o profesjonalne warsztaty samochodowe specjalizujące się w naprawie drogich aut. Jednak z wzrostem zastosowań rośnie też cena, która często wynosi nawet ponad 8000 zł za zestaw dwukolumnowy.

Który podnośnik do auta wybrać?

Podpowiadamy, jaki podnośnik do auta warto wybrać w dopasowaniu do Twoich potrzeb.

  1. Podnośnik ręczny – występujący jako zwykły lewarek lub wcześniej omawiany podnośnik trapezowy o solidniejszej konstrukcji. Świetnie sprawdzi się w drobnych naprawach takich ja wymiana koła. Podnośnik ręczny to dobra propozycja dla początkujących ze względu na wystarczające możliwości jak również atrakcyjną cenę zaczynającą się od 30 zł.
  2. Podnośnik elektryczny – dobre zestawienie ceny do otrzymanej jakości. Większa stabilność za odrobinę wyższą cenę docenią zapaleni miłośnicy 4 kółek. Działanie polega na podnoszenie całej strony pojazdu, dzięki czemu otrzymujemy większą stabilność niż w przypadku podnośnika ręcznego. Podnośnik elektryczny to dobre rozwiązanie dla średniozaawansowanych użytkowników.
  3. Podnośnik hydrauliczny – najbardziej wydajne rozwiązanie przeznaczone dla profesjonalistów. Hydrauliczny system poradzi sobie z najcięższymi pojazdami takimi jak SUVy, VANy czy Busy. Obsługa podnośnika hydraulicznego jest prosta i bazuje na przeciągnięciu ręcznej dźwigni, aby podnieść auto. Korzystanie z tego rodzaju podnośnika samochodowego jest bezpieczne i stabilne. Podnośnik samochodowy hydrauliczny rekomendowany jest dla profesjonalnych użytkowników.

Wady i zalety

podnośnik automatyczny

Podnośnik automatyczny (jednokolumnowy, dwukolumnowy)

Zalety

Udźwig ciężaru do 8 ton

 Wysokie bezpieczeństwo pracy

 Gwarancja na sprzęt nowy

Wady

Wysoka cena

Mały wybór na rynku w Polsce

Częste uszkodzenia w przypadku mniej popularnych producentów

➾ Sprawdź Podnośniki Automatyczne

Podnośnik samochodowy ręczny (żabka, nożyce, trapez)

podnośnik manualny typu żabka

Zalety

  Bardzo niska cena w porównaniu do automatycznych podnośników samochodowych

  Możliwość łatwego transportu (mobilność np. w bagażniku naszego auta)

Wady

Udźwig tylko do 1,5 tony

Niski poziom bezpieczeństwa

Czasochłonny w używaniu

➾ Sprawdź Podnośniki Trapezowe

Często zadawane pytania

odpowiedzi na temat podnośników samochodowych

Na prośbę naszych użytkowników przygotowaliśmy odpowiedzi na pytania.

Jaki podnośnik do drobnych garażowych napraw?

Zdecydowanie do amatorskich zastosowań polecamy podnośniki podstawowe czyli typu żaba niskoprofilowe z zestawem kobyłek, lewarek lub podnośnik trapezowy. Za pomocą tych narzędzi dokonamy drobnych napraw za nie duże pieniądze.

Ile kosztuje dobry podnośnik samochodowy do warsztatu?

Dla przeciętnego użytkownika samochodu, zakup podnośnika do auta to koszt rzędu 30 – 200 zł. Jeśli szukamy rozwiązania do małego warsztatu warto rozejrzeć się za podnośnikiem jednokolumnowym, który jest mniejszy niż wersja dwukolumnowa. Podnośnik jednokolumnowy kupimy w cenie od 1000 zł do nawet 10000 zł w bardzo zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych. Dla profesjonalistów rekomendowane są podnośniki hydrauliczne z wykorzystaniem dwóch kolumn.  

Podnośnik samochodowy – Ranking 2019

Szukasz optymalnego dla siebie rozwiązania? Sprawdź nasz ranking przygotowany z firmą nokaut. Znajdziesz tutaj różne rodzaje podnośników samochodowych dopasowanych do Twoich potrzeb od zwykłych podnośników ręcznych po bardziej zaawansowane rozwiązania.

podnośnik samochodowy ranking

➾ Najlepsze podnośniki samochodowe

Jeśli korzystasz już z podnośnika zostaw komentarz i podziel się z nami swoją opinię, na temat najlepszych modeli.

 

Dowiedz się więcej też o  Półautomat spawalniczy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top
shares