Loading

Wilgoć, trudności z oddychaniem to problem wielu mieszkańców blogów i starszych domów, ale nie tylko. Podpowiadamy jaki pochłaniacz wilgoci warto wybrać dla lodówki, łazienki, piwnicy, domowego pokoju oraz samochodu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Warto również pamiętać, że brak kontroli nad wilgocią w pomieszczeniu może przyczynić się do pojawieniu się pleśni, uszkodzeniu mebli oraz problemach zdrowotnych wynikających z znajdujących się w wilgoci bakterii.

Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać?

Tak naprawdę zależy to od naszych wymagań, wilgoć występuje w całym środowisku. Dlatego pochłaniacz wilgoci nada się zarówno do domowych pomieszczeń, jak również samochodu.

Zdecydowanie przy wyborze warto zwrócić uwagę na zasięg działania, generowany zapach, zabezpieczenia oraz dodatkowe funkcje jednak o tym nie co dalej. Na początku zajmiemy się omówieniem danych typów pochłaniaczy dla danego środowiska.

1. Pochłaniacz wilgoci do lodówki – mało popularne rozwiązanie w polskich domach. Jednak w takich krajach jak USA czy Kanada bardzo często wykorzystywane do poprawy jakości powietrza w lodówce i redukcji wilgoci.

Często w zamrażalniku, zbyt duża wilgoć może wpływać negatywnie na przechowywaną żywność, zakup pochłaniacza wilgoci wpłynie pozytywnie na przechowywane produkty oraz na przyjemny zapach wydający się z lodówki. Tanie i sprawdzone rozwiązanie, które przyda się każdemu.

2. Pochłaniacz wilgoci do łazienki – miejsce jakim jest łazienka jest szczególnie narażone na wilgoć ze względu na swoje zastosowanie. Częste mycie, tworząca się para wodna i słaba wentylacja szczególnie w starych blokach często prowadzą co pojawienia się pleśni i nieprzyjemnych zapachów.

Decydują się na zakup pochłaniacza wilgoci do łazienki, możemy zredukować a nawet w pełni wyeliminować problem pleśni!. Urządzenia są bardzo ekonomiczne i często zawierają od 1 do 2 tabletek wymiennych 450g, która umożliwia na cały miesiąc pracy. Ceny pochłaniaczy do łazienki są również niskie, i w pełni profesjonalne urządzenie jak Aero 360° od Cerseit możemy otrzymać za mniej więcej 30 zł.

3. Pochłaniacz wilgoci do piwnicy – pewnie każdy posiadacz piwnicy spotkał się z problem wilgoci na ścianach oraz nieprzyjemnym zapachu szczególnie w kotłowni. Duża różnica temperatur, może przyczynić się do pojawianiu się zabrudzeń oraz bakterii na ścianach.

W przypadku zamontowania pochłaniacza możemy pozbyć się pleśni. Warto zadbać aby umieścić jedno urządzenie na każde 35 metrowe pomieszczenie, w innym przypadku ochrona przed wilgocią może być nie skuteczna. W sklepach znajdziemy dedykowane rozwiązania pochłaniaczy wilgoci do piwnicy jak między innymi rozwiązania firmy Humydry w tabletkach od 350g po nawet 1kilogramowe opakowania. Niezwykle skuteczne na bakterie.

4. Pochłaniacz wilgoci do domu – do wyboru mamy ekonomiczną opcję w formie saszetek umieszczanych w wilgotnych miejscach jak np. okna czy garderoba.  Oraz opcje w pełni profesjonalną w formie elektronicznego pochłaniacza, który automatycznie włącza się przy wykryciu zbyt dużej wilgoci w pomieszczeniu.

Większość pochłaniaczy do domu umożliwia dostosowanie opcji pod indywidualnego użytkownika. Tak, więc możemy skonfigurować urządzenie z dokładnością nawet do danego dnia tygodnia. Elektroniczne pochłaniacze wilgoci to koszt 100 – 200 zł. Opcja warta zastanowienia.

5. Pochłaniacz wilgoci do samochodu – szczególnie przydatny w okresie jesienno-zimowych. Za pomocą pochłaniacza samochodowego, nie tylko oczyścimy powietrze, ale również pozbędziemy się pleśni oraz parowaniu szyb podczas dłuższych tras. Bardzo tanie rozwiązanie, pochłaniacz w formie saszetki możemy kupić już od 15 zł w prawie każdym serwisie motoryzacyjnym.

Użytkowanie jest bardzo proste w załączonym wskaźniku zawilgocenia barwa niebieska oznacza dobry poziom wilgoci natomiast różowy problemy z wilgocią. Warto dodać, że pochłaniacze wilgoci samochodowe są wielokrotnego użytku oraz są odpowiednio zabezpieczone przed rozlaniem zebranej wody. Świetny gadżet dla każdego kierowcy, mającego problem z parującymi szybami.

6. Do sypialni? Czemu nie! – w większości sypialni problem wilgoci nie występuje ze względu na częste wietrzenie. Jednak istnieje grupa docelowa, której pochłaniacz wilgoci w takim miejscu jak sypialnia bardzo się przyda.

To posiadacze mieszkań na parterze, ze względu na dużą różnicę temperaturach często pojawia się pleśń szczególnie przy oknach. Zakup w takim przypadku pochłaniacza do wilgoci wydaje się być opcją uzasadnioną. Dobrze sprawdzą się tutaj zarówno formy saszetkowe, jak również elektroniczne.

Rodzaje działania

W zależności od tego jakie urządzenie wybierzemy, możemy spotkać różny schemat działania. Mimo, że głównym zadaniem każdego urządzenia z tej grupy jest usuwanie wilgoci powietrz to są (zasilane) w inny sposób. Najpopularniejsze rozwiązania na które możemy trafić to:

pochłaniacz wilgoci na tabletki

Urządzenie na tabletki –  są to pochłaniacze, które działają na zasadzie wkładu tabletki 450, 700 lub 1000 gram. Tabletki składają się z licznych substancji pochłaniających wilgoć jak np. kryształki soli. Za jeden wkład, który starczy nam na około miesiąc przyjdzie nam zapłacić 5 – 10 zł.  Popularne zestawy tabletek to HUMISTOP oraz CERESIT.

pochłaniacz wilgoci z granulatem

Urządzenie z granulatem – najtańszy z dostępnych na rynku rodzajów pochłaniaczy wilgoci. Cechuje go dobra zależność pomiędzy ceną a jakością. Za 10 zł możemy otrzymać pochłaniacz granulatowy o zapachu cytryny, który jest idealny do szaf. Świetnie sprawdzi się w małych miejscach oraz przy konserwowaniu danych miejsc.

Ciekawostką jest, że pochłaniacz wilgoci typu granulowany jest wykorzystywany praktycznie w każdym opakowaniu nowych butów. Na plus można zaliczyć brak konieczności ładowania, oraz brak wysuszania powietrza. Pochłaniacz wilgoci zapobiega zapachowi stęchlizy czy gromadzeniu wilgoci w danych miejscach.

pochłaniacz wilgoci elektryczny Berdsen

Urządzenie elektryczne – najpopularniejsze pochłaniacze wilgoci ze względu na komfort ich użytkowania. Kupujemy urządzenie podłączamy do prądu nie musimy martwić się o zmiany tabletek. Jedyne co musimy zrobić to po otrzymaniu sygnału od urządzanie wymianie pojemnika na skroploną wodę.

Takie urządzenie dobrze nie tylko pochłania wilgoć ale również usuwa nie przyjemne zanieczyszczenia w powietrzu. Cena nie należy do wygórowanych, urządzenie możemy nabyć za 150 zł. Warto zwrócić uwagę, aby pochłaniacz wilgoci był w miarę ekonomiczny i nie przekraczał 50W, ponieważ mogą nas przestraszyć rachunki za prąd 🙂

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Zasięg działania – aby kontrola i usuwanie wilgoci była skuteczna, warto sprawdzić jaki jest rekomendowany zasięg działania. Najczęściej spotykane pochłaniacze posiadają zasięg od 5 metrów do nawet 50 metrów pozwalających kontrolować cały pokój. W przypadku pochłaniaczy wilgoci elektrycznych producent podaje warto na opakowaniu. W przypadku urządzeń na tabletki lub granulowanych jest to najczęściej mały obszar do 10 metrów.

 Zapach – dużo dostępnych modeli pochłaniaczy wilgoci oferuje dodatkowe zapachy. Szczególnie rozwiązanie jest popularne w łazienkach oraz kuchniach. Do wyboru mamy całą gamę zapachów od cytryny po przyjemną miętę.

 Ewentualne wkłady – jeśli kupujemy urządzenie na tabletki, warto sprawdzić jakie wkłady pasują do danego pochłaniacza wilgoci. Często producenci ograniczają możliwość wymiany tabletek do swoich rozwiązań, które naturalnie są droższe niż zwykłe tabletki.

 Czas działania – podane są na opakowaniu, na jednej tabletce 700 gram, pochłaniacz może działań nawet kilka tygodni. W przypadku pochłaniaczy wilgoci elektrycznych czas to 3 – 5 tygodni, aż do konieczności wymiany zbiorniczka z wodą.

 Dodatki –takie jak zabezpieczenie przez rozlaniem, czy połknięciem tabletek u dzieci są zdecydowanie rekomendowane, w szczególności że często dostajemy je za darmo.

Pochłaniacz wilgoci do 100 zł – Czyli tanio i dobrze

Najpopularniejszym budżetem na zakup pochłaniacza wilgoci jest przedział 50 – 100 zł. Czy w tej cenie kupimy dobry pochłaniacz? Jeśli chodzi o rozwiązania elektroniczne bez problemu, poniżej znajdziesz listę ciekawych modeli

  • Berdsen BR-68W
  • BERDSEN BR70W, 25 W
  • Creative Home AG622

Wszystkie powyższe marki, nabędziesz w korzystnej cenie. Do domowych zastosowań budżetowe rozwiązania sprawdzą się najlepiej.

Co wybrać osuszacz czy pochłaniacz? Wady i zalety

Osuszacz powietrza

Zalety – wysoka wydajność nawet 500l / 24h, zastosowania domowe oraz przemysłowe

Wady – wysoki koszt energii, częste naprawy oraz kosztowny serwis, wysoki koszt zakupu

Pochłaniacz wilgoci

 Zalety – niska cena, wysoka mobilność, niski koszt utrzymania

 Wady – niska wydajność, małe możliwości

Podsumowując, dla użytkowników domowych w mniejszych pomieszczeniach do 20 metrów lepiej sprawdzi się pochłaniacz wilgoci, natomiast w większych miejscach powyżej 30 metrów lepszym rozwiązaniem będzie zakup osuszacza powietrza.

Opinie

Ania „Nokaut” –  Od 2 lat walczyłam z problemem wilgoci oraz nieświeżego powietrza w mojej kawalerce, niestety stare budownictwo zastawiło wiele pułapek jak słaba wentylacja i brak okien w łazience. Zakup podstawowego pochłaniacza wilgoci w tabletkach pozwolił mi na częściowe usunięcie wilgoci po parze wodnej oraz ustawiłam sobie co 30 minut odświeżanie pachnącą limonkom . Zdecydowanie udany zakup.

Marcin „forumbudowalne.pl” – w swoim mieszkaniu posiadam pochłaniacz firmy Jony a w szczegółach to model OPC 500. Dzięki niemu w całym mieszkaniu udało mi się zwalczyć wilgoć, dzięki załączonemu jonizatorowi powietrza oraz wysokiej wydajności pracy 500ml/24 godziny. Świetne rozwiązanie dla leniwych, ze względu na pełną automatyzację.

Pochłaniacz wilgoci – Ranking 2019

Poszukujesz dobrego pochłaniacza wilgoci? Sprawdź nasz ranking przygotowany na rok 2019 w współpracy z porównywarką nokaut. Rozwiązania idealne zarówno do domowych zakątków takich jak szafy, jak również do samochodów czy piwnicy. Parametry rankingu to cena/jakość oraz popularność w serwisach typu „marketplace” jak allegro.

Podsumowanie

Czy opłaca się kupić pochłaniacz wilgoci? Zdecydowanie TAK, pomoże nam to relatywnie niskim kosztem pokonać pleśń i oznaki wilgoci w swoim mieszkaniu. Zastosowanie znajdą też również kierowcy, mający problem z parującymi szybami szczególnie w okresie zimowym. Niska cena zakupu i wysoka funkcjonalność zdecydowanie podkreśla argument nabycia pochłaniacza dla wielu użytkowników

Dowiedz się więcej też o  Miernik lakieru

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top
shares