Loading

Wilgotne powietrze, złe warunki izolacyjne mieszkania to częsta przyczyna pleśni, grzybów oraz nie świeżego powietrza. Problem jest poważny i często lekceważony, systematyczne przebywanie w źle filtrowanym pomieszczeniu może przyczyniać się do wielu chorób. Jeśli widzimy wychodzącą pleśń,  wypaczanie się podłogi lub mebli albo chorób z układem oddechowym mieszkańców, warto zastanowić się nad poprawą sytuacji.

Jednym z łatwych do wdrożenia rozwiązań jest zakup osuszacza powietrza, jednak jaki wybrać? Odpowiedni dla swojego pomieszczenia oraz na co warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Jaki osuszacz powietrza wybrać?

Na samym początku warto wyjaśnić, że polska norma PN-B-03421:1978 określa stopień wilgotności powietrza. Rekomendowana dla pomieszczeń domowych to przedział 40 – 60%, który jest najbardziej pożądany. Jeśli dokucza nam pleśń w małym mieszkaniu do 50 metrów, dobrze sprawdzi się osuszacz o wydajności 8 – 10 litrów na 24 tryb pracy. Osuszacz powietrza do małego mieszkania kupimy w cenie od 100 do nawet 400 zł w zależności od dodatkowych funkcji, jak np. automatyzacja. Dla pomieszczeń powyżej > 50 metrów rekomendowane są urządzenia o wydajności powyżej 10 litrów na 24 godziny.  Z większą wydajnością zwiększa się też cena zakupu, która często wynosi ponad 500 zł.

Rodzaje osuszaczy powietrza

Do wyboru mamy różne typy osuszaczy, które w zależności od swoich właściwości będą lepszym rozwiązaniem dla danej grupy użytkowników. Przykładowo osuszacz powietrza absorpcyjny lepiej sprawdzi się w domowej piwnicy, aniżeli domowym pomieszczeniu w którym lepszy jest osuszacz kondensacyjny.

Pełna lista osuszaczy powietrza

jaki osuszacz powietrza - lista

Osuszacze kondensacyjne – jego działanie polega na pobieraniu wilgoci z powietrza, a następnie jego skroplenie do dołączonego zbiornika. Idealnie sprawdzi się w małych ciasnych pomieszczeniach, oraz piwnicach. Często urządzenia kondensacyjne posiadają dodatkowy panel sterowania oraz funkcję timer’a.

 Osuszacze absorpcyjne –  świetnie sprawdzą się w miejscach gdzie ważna jest stała wydajność w dopasowaniu do panującej temperatury powietrza. Dobrze sprawdzają się zarówno w ciepłych, jak również chłodnych pomieszczeniach. Warto, dodać, że osuszacz absorpcyjny działa nawet w temperaturze minusowej do – 2 stopni C.

 Osuszacze przemysłowe – są wykorzystywane w dużych pomieszczeniach  do usuwania wilgoci i nieświeżego powietrza. Często możemy jest spotkać w halach produkcyjnych, hipermarketach. Osuszacze przemysłowe cechuje bardzo wysoka wydajność do nawet 80 litrów na dobę oraz szeroki zakres działania między 3-43 ºC.

 Osuszacze elektryczne  – cechuje je duża elastyczność oraz niska cena nawet kwota 150 zł pozwala na zakup zadawalającego modelu jak Osuszacz powietrza Peltiera TTP 2 E. W porównaniu do innych osuszaczy ten rodzaj pracuje tylko do momentu pełnego zapełnienia zbiornika na wodę. Dobrze sprawdzi się u domowników, którzy posiadają zwietrzęta, ponieważ dobrze oczyszcza powietrze z włókien i kurzów. Główną zaletą urządzeń elektrycznych jest ich wysoka mobilność, a minusem niska efektywność osuszania maks. (l/24h): 0,22 – 0,55.

Najważniejsze parametry przy wyborze

Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze osuszacza powietrza?

 • Wydajność – mierzona w litrach na 24 godziny. Mniejsze urządzenia posiadają wydajność do 10 litrów na dobę, natomiast większe jak osuszacze absorpcyjne czy przemysłowe często powyżej 20 litrów na dobę. Oczywiście wydajność wpływa dla cenę, dlatego dla domu warto wybrać ekonomiczne rozwiązanie.
 • Moc – zwykły osuszacz powietrza do domu posiada moc w przedziale 100 do nawet 400 W. Natomiast osuszacze adsorpcyjne potrafią mieć często moc na poziomie nawet 800 W.
 • Zakres działania – przy wyborze osuszacza, warto sprawdzić zasięg jego działania w danych temperaturach. Osuszacze kondensacyjne dobrze sprawdzą się w temperaturach pokojowych między 15-20C oraz 50% wilgotności powietrza. Natomiast absorpcyjne w nieco niższych temperaturach. Dokładną specyfikację można uzyskać od danego producenta.
 • Głośność pracy – mniejsze urządzenia generują hałas na poziomie około 30 dB (są w zasadzie nie słyszalne), natomiast większe osuszacze przemysłowe generują poziom nawet powyżej 60 dB (jednak ich umiejscowienie na zewnątrz nie przeszkadza w całodobowej pracy). Jeśli zdecydujemy się na osuszacz elektryczny jego praca będzie dla nas praktycznie niezauważalna.
 • Dodatkowe akcesoria  – warto zadbać, aby urządzenie posiadało elektroniczny system sterowania, pozwala on na kontrolę wydajności oraz informuje o ewentualnej wymianie pojemnika z zużytą wodą. Osuszacze automatyczne kontrolują na bieżąco jakość powietrza i wilgoci oraz dopasowują swoją pracę do panujących warunków. Warto też dokładnie sprawdzić jakie okres gwarancyjny jest dołączany do zakupu.

Czy osuszacz powietrza może zaszkodzić?

Jedno z najważniejszych pytań, jakie zadają sobie użytkownicy. Czy osuszacz powietrza, może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie? Odpowiedź, nie jest jednoznaczna ale w większości przypadków stosując się do zaleceń producenta osuszacz JEST BEZPIECZNY. W najtańszych osuszaczach można spotkać pojedyńczą produkcję związków takich jak jony, które są najbardziej niebezpieczne, należy zdecydowanie unikać PODRÓBEK oraz maksymalnie tanich urządzeń z chińskich rynków.

Czy warto kupić?

Jeśli zmagamy się z notorycznym problemem zbyt dużej wilgoci, na naszych ścianach pojawia się pleść a nam ciężko i nie przyjemnie się oddycha zdecydowanie warto zastanowić się nad zakupem osuszacza powietrza.

Zalety posiadania osuszacza

 • kontrola wilgoci
 • brak problemów z szkodliwymi bakteriami w powietrzu
 • większa konserwacja elementów mieszkania np. meble, podłoga
 • przyjemne świeże powietrze

Opinie użytkowników osuszaczy powietrza

osuszacz powietrza opinie użytkowników ceneo oraz nokaut

Waldek (nokaut) – osuszacz powietrza to świetne narzędzie nie tylko w domowym pomieszczeniu, ale również warsztacie samochodowym. Jakość powietrza widoczna już po kilku dniach, zdecydowanie dobra inwestycja w własne zdrowie.

Martyna (ceneo)  -Zastanawiałam się jak pokonać pleśń na ścianach przy ścianie zewnętrznej w moim bloku. Nie pomagały żadne środki na pleść ani osiedlowe ocieplenie bloku, w końcu za namową z kolegi z pracy, zdecydowałam się na osuszacz powietrza. Jest to świetna decyzja za niewiele ponad 100 zł udało mi się kupić osuszacz Berdsen BR-70B, który spełnił moje oczekiwania i pomógł pokonać pleśń.

Najpopularniejsze modele

Osuszacz Blyss – urządzenie o mocy 60W oraz pojemności 400 ml świetnie sprawdzi się w domowych pomieszczeniach takich jak łazienki, garderoba czy kuchnia. Osuszacz marki Blyss to popularne rozwiązanie do pozbycia się problemu zbyt dużej wilgoci i wychodzącej pleśni. Urządzenie można zakupić w zewnętrznym serwisie allegro za kwotę ok. 200 zł.

Osuszacz Eldom OPC500 Columbiavac – świetny sojusznik w walce z grzybami i wilgotnym powietrzem. Urządzenie posiada lampę UV oraz skuteczny jonizator powietrza. Wydajność na poziomie 500ml na dobę oraz temperatura pracy od 5 do 50 °C pozwala na wykorzystywanie w różnego typu pomieszczeniach. Za kwotę 220 zł otrzymujemy ekonomiczny osuszacz powietrza (65W) oraz przede wszystkim skuteczny. Opcja warta zastanowienia.

Osuszacze powietrza do 200 zł

Poniżej, lista popularnych modeli z serwisu allegro z dnia 02.12.2018.

 • Peltiera TTP 2 E
 • FreshAir HD68W
 • CAMRY CR 7903
 • BERDSEN 98W

Osuszacz powietrza – Ranking 2019

Jeśli przeczytałeś cały artykuł – nasze GRATULACJE. Wszystkie zawarte tutaj informacje, zdecydowanie pomogą Ci przy wyborze odpowiedniego urządzania. Poniżej znajduje się lista z kategorii: najlepszy osuszacz powietrza przygotowany w współpracą z firmą nokaut. Znajdziesz idealne opcje zarówno do domowego zakątku jak również piwnicy lub garażu. Jeśli masz pytania dotyczące osuszacz, napisz pomożemy w wyborze 🙂

 

Dowiedz się więcej też o  Pochłaniacz wilgoci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top
shares