Loading

Używanie samochodu sprawia, że jest on narażony na zabrudzenia, kurz i inne naturalne dolegliwości spowodowane jego eksploatacją. Nasze auto jest narażone nie tylko na działanie warunków atmosferycznych zewnątrz, ale również w środku kokpitu (wewnątrz). Aby czuć się komfortowo podczas jazdy warto zadbać o czystość kabiny naszego samochodu.

Posiadając odkurzacz, możemy szybko pozbyć się problemu. Jednak co w sytuacji, jeśli nie posiadamy dostępu do sieci elektrycznej (np. nie mamy garażu)? Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie wybór odkurzacza samochodowego.

W naszym artykule podpowiadamy jaki warto wybrać, oraz czym sugerować się podczas zakupu oraz odpowiemy na najczęstsze zadawane pytania przez użytkowników.

 

Rodzaje odkurzaczy do samochodów

Odkurzacze samochodowe dzielą się na dwa typy: akumulatorowe i przewodowe.  Obie wersje są mobilne i umożliwiają odkurzanie bez potrzeby dostępu do zewnętrznej sieci energetycznej. Jednak w zależności od typu odkurzacza jaki wybierzemy, będziemy mieli więcej możliwości użytkowania. Dlatego, warto zapoznać się z cechami danych modeli odkurzaczy.

I. Odkurzacz samochodowy akumulatorowy (bezprzewodowy) – w pełni mobilny odkurzacz, który podczas używania nie wymaga stałego podłączenia energetycznego. Ładujemy do pełna akumulator, aby później z niego korzystać. Praca na akumulatorze jest zależna od zastosowanego rodzaju akumulatora (bateria Ni-MH lub LI-On) oraz marki producenta. Przecięty czas pracy na baterii odkurzacza samochodowego to 15 – 70 minut. Warto przed wyborem odkurzacza zwrócić uwagę na jego wagę, ponieważ są one często dużo cięższe od odkurzaczy podłączanych pod gniazdko samochodowe. Wysoka waga może przyprawiać problemy np. osobom starszym i utrudniając im odkurzanie.

Najważniejsze parametry odkurzacza akumulatorowego

Czas pracy na baterii

Waga

Okres gwarancji

II. Odkurzacz samochodowy podłączony pod gniazdko zapalniczki 12V (przewodowy) – umożliwia odkurzanie poprzez podłączenie odkurzacza pod gniazdo 12V zapalniczki (znajdziemy go w prawie każdym samochodzie). Jest to najpopularniejsza wersja jeśli chodzi o wybór odkurzaczy do auta w zestawieniu cena/jakość.  Na plus odkurzaczy zasilanych z gniazda jest ich wyższa moc, dzięki czemu poradzą sobie z większym zabrudzeniem, a praca będzie bardziej efektywna.

Przed zakupem takiego odkurzacza samochodowego warto również zwrócić uwagę na długość kabla, najczęściej to  3 – 6 metrów. Im dłuższy kabel wybierzemy tym będziemy dotrzeć do trudniej dostępnych elementów samochodów takich jak bagażnik, schowki.

Najważniejsze parametry odkurzacza zasilanego przez gniazdo 12V

Długość kabla

Moc urządzenia

Gwarancja

Jaki odkurzacz wybrać?

Podpowiadamy również najważniejsze parametry odkurzacza samochodowego na jakie powinieneś zwrócić uwagę, aby podjąć dobrą decyzję.

 1. Moc urządzenia – jest to bardzo ważny element. Im większą moc wybierzemy tym nasz odkurzacz do auta będzie mógł poradzić sobie z większym brudem. Najpopularniejszy przedział mocy na jaki możemy trafić to 10 – 120 W. Wersje odkurzaczy samochodowych zasilanych akumulatorem posiadają dolny zakres do 30 W. Natomiast moc odkurzaczy zasilanych poprzez gniazdo samochodowe sięga nawet 120 W w zależności od producenta. Dla podstawowych czynności takich jak czyszczenie kruszyw, odpadków czy błota spokojnie nam wystarczy odkurzacz samochodowy o mocy 30 W.
 2. Zasilanie – jeden z najważniejszych elementów podczas wyboru odkurzacza samochodowego. Powinniśmy zwrócić uwagę na długość kabla, oraz różne opcje podłączenia. Jeśli zależy nam na w miarę komfortowej pracy warto wybrać taki model o długości powyżej 5 metrów.
 3. Marka producenta / Jakość – szczególnie podczas wyboru odkurzacza do auta zasilanego akumulatorem powinniśmy być czujni jeśli chodzi o markę producenta. Dlaczego? Często w hipermarketach, możemy spotkać modele odkurzaczy samochodowych o niskim czasie pracy 10 – 20 min. Słaby akumulator szybko da nam się we znaki, dlatego warto już na samym początku pomyśleć nad zakupem sprawdzonej marki jak Karcher, Bosch czy ElectroLux. Dobry producent często zamieszcza w swoim sprzęcie wysokiej jakości akumulator o długim czasie działania.
 4. Pojemność zbiornika – czyli pojemność worka, w przypadku małych odkurzaczy samochodowych najczęściej spotykanymi pojemnościami są worki 0,5 litrowe i 0,6 litrowe. Warto zadbać, aby zbiornik pozwolił na wyczyszczenie całego samochodu, inaczej korzystanie z odkurzacza samochodowego może być problematyczne.
 5. Dodatkowe akcesoria – W pierwszej kolejności warto zadbać o kompleksowy zestaw końcówek takich jak:
 • Ssawna
 • Szczelinowa
 • Szczotkowa

Pozwoli nam to na przyjemną pracę i dojście do trudno dostępnym miejsc. Natomiast w miejscach, które są wrażliwe np. karoseria samochodu (plastik) możemy odkurzyć brud nie niszcząc karoserii auta.

Warto też aby nasz odkurzacz samochodowy posiadał filtr wymienny lub zmywalny. Dzięki czemu nie będziemy musieli wymieniać całego urządzenia. Najbardziej ekonomiczną opcją jest wybranie odkurzacza z filtrem zmywalnym ( pozwala na umycie go w specjalnym płynie) bez konieczności wymiany filtru.

Rekomendowane marki

Znając najważniejsze parametry odkurzacza samochodowego, warto przyjrzeć się znanym producentom znanych z wysokiej jakości swoich urządzeń. W naszym zestawieniu wyróżniamy dwie największe marki w Europie : Karcher oraz Bosch.

 • Odkurzacz samochodowy karcher – najwyższa jakość czyszczenia, jednak w dosyć wysokiej cenie. Niemiecki producent jest znany z wysokiej jakości swoich urządzeń oraz jest potentantem w branży czystości. Profesjonalny sprzęt tego producenta taki jak model: Karcher WD3 kosztuje 499 zł, jednak zapewnia też liczne dodatki. Odkurzacze samochodowe karcher są przeznaczone do podłączenia stacjonarnego oferują wysoką moc powyżej 1000 W, duże zbiorniki powyżej 15 litrów oraz świetne filtry kartidżowe przeznaczone do pracy na mokro i na sucho.
 • Odkurzacz samochodowy  bosch – jeden z najpopularniejszych producentów w segmencie odkurzaczy akumulatorowych. Oferuje długi czas pracy na baterii nawet do 60 minut, długą gwarancję 12 – 36 miesięcy oraz liczne końcówki do odkurzania. Praktyczny model Bosch BHN14090 spełniający oczekiwania większość użytkowników kupimy już od kwoty 229 zł. Producent ma naprawdę szeroką ofertę sięgająca ponad 20 różnych odkurzaczy warto wybrać ten najbardziej użyteczny dla nas.

Budżetowy odkurzacz samochodowy do 200 zł

Planujesz budżetowy zakup odkurzacza do auta? Przejrzeliśmy popularne modele w cenie do 200 zł. Taki sprzęt spokojnie poradzi sobie z kurzem, śmieciami oraz lekkim brudem w samochodzie. Jednak w tej cenie nie ma co oczekiwać dużej ilości dodatkowych akcesoriów.

 1. Black&Decker Dustbuster ADV1200-XK – budżetowy odkurzacz samochodowy zasilany poprzez gniazdo 12V. Posiada zbiornik o pojemności 0,61 litra oraz system Cyclonic System, który powoduje mocną siłę ssania przy niskiej mocy urządzenia.  Popularny odkurzacz kupimy już nawet za 150 zł, jeśli dobrze poszukamy.
 2. Philips MiniVac FC6152/01 – świetny odkurzacz do auta (nieco futurystyczny) o pojemności 0,5 litra oraz bardzo wydajny. Posiada mocną baterię Ni-MH oraz wyposażenie w technologię cyklonową. Firma Phlilips udostępnia na swój model również 24 miesięczna gwarancję. Liczne pozytywne opinie na portalach takich jak Ceneo lub RTV AGD, świadczą o zadowoleniu użytkowników z tego modelu.

Odkurzacz Samochodowy 12V

➾ Odkurzacz samochodowy do 200 zł

Często zadawane pytania

I. Czy posiadając garaż lub miejsce z dostępem do prądu warto wybrać odkurzacz samochodowy?

To zależy, oczywiście zwykły stacjonarny odkurzacz będzie wydajniejszy poprzez większą ilość mocy, jednak nie zabierzemy go ze sobą w podróż. Jeśli często podróżujemy a co za tym idzie nasze auto jest narażone na większy brud np. odpadki po jedzeniu w środku to warto zastanowić się nad odkurzaczem samochodowych akumulatorowym. Natomiast jeśli z auta korzystamy sporadycznie inwestycja w odkurzacz mobilny może być nierentowna.

II. Czy dobrą alternatywą jest czyszczenie na samoobsługowych myjniach?

Oczywiście, zamiast kupić dedykowany odkurzacz możemy wybrać się na samoobsługową myjnię i tam skorzystać z odkurzacza. Jednak czy takie rozwiązanie jest ekonomiczne? Sprawdźmy. Średni koszt odkurzania 30 min na myjni to 6 – 10 zł. Natomiast cena przeciętnego odkurzacza samochodowego zasilanego akumulatorem to 150 zł. Czyli decydując się na dedykowane rozwiązanie zwróci nam się po około 1,5 roku w zależności jak często korzystamy z myjni samoobsługowych.

Odkurzacz samochodowy ranking

Poniżej znajdują się ciekawe propozycje odkurzaczy samochodowych w różnych wariantach cenowych. Mamy nadzieję, że pomoże Ci to w wyborze odpowiedniego dla siebie urządzenia spełniającego Twoje wymagania. Korzystając z porównywarki masz większą szansę na zakup w najniższej cenie.

Podsumowanie

Odkurzacz samochodowy to bardzo użyteczne urządzenie. Atrakcyjna cena nabycia powoduje, że warto zastanowić się nad kupnem. Analizując cały artykuł, będziesz mógł podjąć odpowiednią decyzję. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi uda się nabyć dobry odkurzacz do swojego auta.

Podziel się z nami również w komentarzu, jaki według Ciebie warto kupić odkurzacz samochodowy. Czekamy na Twoją opinię.

Dowiedz się więcej też o  Kamera cofania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top
shares