Loading

Miernik napięcia (multimetr) to podstawowe wyposażenie każdego elektryka, jednak czy tylko? Urządzenie świetnie sprawdza się w domowych warunkach, czy też nawet do diagnostyki uszkodzeń układu elektronicznego samochodu.

Dzięki multimetrowi, zbadamy napięcie w gniazdkach oraz sprawdzimy czy stary akumulator jeszcze nadaje się do użytku. W dzisiejszym artykule podpowiemy jaki multimetr warto kupić do 100, 200 zł oraz jakie są najważniejsze parametry miernika napięcia. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Dla kogo? Co możesz mierzyć?

Multimetr to urządzenie wielofunkcyjne, przydatne dla elektryków, diagnostyków, domowych majsterkowiczów oraz specjalistów zajmujących się elektryką samochodową.

Do czego przyda nam się multimetr?

Pomiary multimetrem

 Pomiar napięcia stałego (DC) – do podstawowych zastosowań jak mierzenie niskiego napięcia odpowiednim multimetrem będzie urządzenie o mierzeniu mV tak zwanych miliwoltów oraz setki woltów. Dostępny pomiar do 1 kW czyli 1000V spokojnie wystarczy w domowych warunkach.

Pomiar prądu stałego (DC) – do wyboru mamy multimetry z pomiarem prądu do 10A lub 20A. Dla początkującego domowego użytkownika, miernik napięcia 10A w zupełności wystarczy. Pozwoli to na mierzenie pojedynczych miliamperów mniejszych urządzeń jak lampy, czajnik oraz innych małych urządzeń elektrycznych.

Pomiar rezystancji – Tutaj zasada jest prosta im większe rezystory posiadasz, tym masz możliwość większej diagnostyki. Opcja do 20MΩ w zupełności wystarczy dla większości domowych majsterkowiczów.

Pomiar prądu oraz napięcia przemiennego (AC) – funkcja ta dostępna w droższych miernikach, jednak w tańszych urządzeniach do 100 zł, również można znaleźć poprawną diagnostykę wybierając urządzenie wspierające przebiegi sinusoidalne oraz alternatywnie funkcję True RMS.

Test ciągłości obwodu – podstawowa funkcja milimetra, pozwala na diagnostykę ewentualnych uszkodzeń sieci elektrycznych. Warto wybrać urządzenie, które wskazuje od razu nieprawidłowości do maksymalnie 1 sekundy. Część z dostępnych mierników napięcia posiada tak zwany „buzzer”, który opóźnia w czasie informację o uszkodzeniu sieci. W domowych warunkach, większe opóźnienie pomiaru nie jest uciążliwe. Jednak dla elektryków czy osób zajmujących się zawodowo diagnostyką, liczne opóźnienia w pomiarze mogą być uciążliwe.

Test „diody” – bardzo popularna metoda i bezpieczna. Jak sama nazwa wskazuje metoda polega na teście diody i sprawdzenie czy napięcie jest odpowiednie ( dioda świeci) , gdy napięcie jest nieodpowiednie (dioda miga). Świetny test dla początkujących elektryków.

Jaki multimetr kupić?

Do wyboru mamy naprawdę sporą ilość. Wg serwisu allegro na dzień 8.12.2018 jest dostępnych ponad 2000 różnych urządzeń. Zatem jaki multimetr wybrać?

Dla amatorów (domowych użytkowników) i początkujących elektryków

Multimetr powinien zawierać podstawowe opcje mierzenia prądu stałego i przemiennego, natężenia, oporności elektrycznej, sprawdzania przewodów, posiadać certyfikat bezpieczeństwa CE oraz zapewniać pomiar prądu przemiennego do 10A amperów. Takie urządzenie możemy nabyć już do kwoty 100 zł.

Dla profesjonalistów zaawansowanych elektryków oraz diagnostyków warsztatowych

Oprócz wszystkich wyżej wypisanych czynności, naturalnie taki miernik napięcia powinien mieć większe możliwości. Wyższy zakres pomiarów powyżej 20A, większą możliwość pomiaru napięcia powyżej 1000 V oraz dodatkowe opcje takie jak system „True RMS” oraz funkcję „HOLD”. Ceny zaawansowanych multimetrów zaczynają się od 300 zł.

multimetr

➾ Sprawdź Polecane Multimetry do 200 zł

Najważniejsze parametry

  • Wielkości mierzone – w zależności od naszych wymagań. W bardziej zaawansowanych urządzeniach będziemy mieli do dyspozycji dodatkowe opcje takie jak pojemność kondensatora, pomiar temperatury.
  • Dokładność – jest podawana w miernikach napięcia jako DC Voltage. Dla przykładu miernik 10V Accuracy: +-(1% + 3) oznacza, że zakres pomiarów dla prądu stałego wynosi 0 – 10V, 1% jest to dany procent jaki jest pokazywany na wyświetlaczu, „+3” to mnożnik wartości dla zakresu pomiarowego, oraz „+-„ oznacza niepewność.
  • Zabezpieczenia – miernik napięcia powinien posiadać odpowiednie zabezpieczenia, najczęściej jest to po prostu zwykły bezpiecznik, który zabezpieczenia przed możliwością przekroczenia zakresu mierzenia. Poziom ochrony określa IEC 61010, która dzieli ochronę w zakresie CAT I – CAT IV. Dla domowych zastosowań poziom ochrony na poziomie CAT I jest wystarczająca.
  • Dodatki – Warto zadbać, aby nasz multimetr był wyposażony w funkcję HOLD oraz True RMS. Przydatnym rozwiązaniem jest również podświetlany wyświetlacz (szczególnie gdy pracujemy w ciemnych warunkach) oraz funkcja automatycznego skalowania, dzięki czemu nie musimy podczas mierzenia ruszać pokrętłem.
  • Cena zakupu – Dobry miernik napięcia to koszt powyżej 300 zł, natomiast większość podstawowych urządzeń kupimy już do kwoty 100 zł. Ale o tym nieco dalej….

Jak wykonywać pomiary za pomocą multimetru?

Przygotowaliśmy dla Państwa, krótki instruktaż w jaki sposób można używać multimetru w domowych warunkach. Serdecznie polecamy kanał Pana Piotra Godzik, który bardzo dobrze wyjaśnia działanie mierników.

Jaki multimetr do 100 zł?

W kwocie do 100 zł możemy nabyć miernik uniwersalny. Oznacza to że urządzenie będzie odpowiednim wyborem dla domowych użytkowników. Spełniając podstawowe funkcje jak pomiar najczęstszych wielkości fizycznych takich jak: pomiar napięcia, rezystancji, pomiar ciągłości obwodu elektrycznego.

Urządzenia w tym zakresie najczęściej oferują możliwość pomiarów do 1000 V. Najpopularniejsze modele? multimetr UT136C Unit, NEO Tools 94-001 czy Multimetr cyfrowy 210 marki Limit. Wybór jest naprawdę szeroki.

Jaki multimetr do 200 zł?

W kwocie do 200 zł miernik naturalnie poradzi sobie ze wszystkimi elementami mierzenia wielkości fizycznych. Oprócz tego dostarczy nam dodatkowe opcje takie jak True RMS, która pozwala na wyświetlanie rzeczywistej wartości skutecznej sygnału. Oraz funkcję HOLD, która zamraża otrzymany wynik na urządzeniu, szczególnie przydatna przy zaawansowanych zastosowaniach.

Do najpopularniejszych modeli w tym przedziale cenowym możemy zaliczyć: OWON B35T 3 5/6, UT107 UNI-T oraz miernik uniwersalny TrueRMS marki UNI-T. Kompletną specyfikację znajdziesz w dokumentacji technicznej urządzenia.

Multimetr – Ranking 2019

Przygotowaliśmy, również krótki ranking multimetrów przedstawiający 5 najbardziej popularnych modeli w serwisie nokaut zarówno dla początkujących, jak i dla profesjonalistów. Idealne rozwiązania w zakresie cena/jakość. Większość wymienionych niżej multimetrów posiada dodatkowe opcje w tym True RMS. Jeśli szukasz dobrego miernika prądu znajdziesz go poniżej w naszym rankingu.

Podsumowanie

Multimetr to bardzo przydatne urządzenie nie tylko dla elektryków. Domowi użytkownicy dzięki temu urządzeniu będą mogli sami dokonać drobnych napraw związanych z elektryką. Jeśli zmierzymy napięcie od razy będziemy widzieć czy jest OK. Warto przeprowadzić też test diody.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu, zachęci nas to do dalszej pracy nad serwisem.

Lubisz nasz artykuł na temat: Jaki multimetr wybrać w 2019 roku? Zostaw komentarz 🙂

 

Dowiedz się więcej też o  Kamera cofania

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top
shares