Loading

Prace budowlane i remontowe wymagają specjalnych narzędzi bez których praca była by mocno utrudniona. Do takich narzędzi należy młot udarowy,  który przydaje się nie tylko na budowanie, ale również w pracach domowych wykonywanych przez majsterkowiczów. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi parametrami narzędzia, podpowiadamy również jaki młot udarowy warto wybrać? Oraz na jakie marki warto zwrócić szczególną uwagę.

Do czego przyda nam się narzędzie?

Młot udarowy to narzędzie do zadań specjalnych, tam gdzie moc zwykłej wiertarki lub młotowiertarki jest ograniczona tam do gry wchodzi młot udarowy. Dzięki niemu w swobodny sposób będziemy mogli wiercić w twardym betonie, kamieniu czy nawet w stali.

Głównie wykorzystywany do

  • skuwanie podłogi, boazerii, ceramiki
  • kucie w betonie
  • skuwanie tynków, kafelków

Typy młotów udarowych

Warto przybliżyć również dostępne typy młotów, ponieważ w ich skład wchodzi kilka oddzielnych narzędzi często mylonych z prawdziwymi młotami udarowymi.

Standardowe – do najpopularniejszych możemy wyróżnić standardowe młoty posiadające funkcję tłumienia drgań, dużą moc często powyżej 1200 W, komfortowy uchwyt SDS+ oraz komplet wierteł przeznaczonych do pracy nad różnymi materiałami. Wykorzystywane głównie w budownictwie oraz przez fachowców. Za ile możemy kupić młot udarowy? Cena uzależniona jest od wielu czynników między innymi marki, jednak za dobry młot udarowy przyjdzie nam zapłacić minimum 300 zł w przypadku takiego modelu jak Bosch PBH 2100 RE.

 Młoto-wiertarki – idealne do domowych zastosowań moc w przedziale 300 – 600 W spokojnie wystarcza do wiercenia w ścianach domowych oraz skuwania płytek, Młoto-wiertarki to inaczej wiertarki z funkcją udaru, jednak ich wydajność do profesjonalnych zastosowań jest raczej niska, ponieważ maks. średnica wiercenia w betonie wynosi do 15mm a w przypadku drewna jest to nie co więcej bo do 30mm. Młotowiertarki są tańsze niż pełnoprawny młot udarowy do prac budowalnych.

 Młoty udarowe wyburzeniowe – specjalistyczna grupa narzędzi o największej mocy przeznaczona głównie do wyburzeń, rozbiórek czy prac instalacyjnych w budownictwie. Moc profesjonalnych młotów zaczyna się od 1000 W, urządzenie generuje często również wysoką energię udaru 15 – 20 J oraz częstotliwość udaru na poziomie 3350 min-¹ . Niestety młoty wyburzeniowe są bardzo ciężki przekraczające często 7 kilogramów.

Jaki młot udarowy wybrać?

młot udarowy jaki wybrać? podpowiadamy

  • Do podstawowych prac domowych / remontowych – idealnym rozwiązaniem będzie zakup młotowiertarki ze względu na jej uniwersalność. Wystarczy na drobne prace takie jak wiercenie szafek, czy umieszczenie danego elementu w określonym miejscu.
  • Do prac specjalistycznych – polecamy zwykłe młoty udarowe o mocy do 1000 W, często modele dobrze wyposażone w dodatkowe wiertła do betonu oraz wyposażone w system amortyzacji rękojeści głównej AVH, który przydaje się przy cegle, kamieniu oraz prac przy ceramice.
  • Prace profesjonalne – dla pracowników budowalnych idealnym wyborem będzie mocne narzędzie, jakim niewątpliwie jest młot udarowy przeznaczony do wyburzeń. Takie narzędzie dobrze poradzi sobie z stropem, grubą warstwą betonu czy innymi miejscami na budowie.

Do wyboru odpowiedniego dla nas młotu udarowego, przydatne będą również poniższe informacje o dokładnej specyfikacji narzędzia.

I. Moc – im większa tym nasz młot udarowy poradzi sobie z bardziej odpornym materiałem. Do podstawowych amatorskich zastosowań młot o mocy 600 W będzie wystarczający. W przypadku trudniejszych prac może być wymagany młot udarowy o mocy powyżej 1000 W. Warto, również zwrócić uwagę, że moc podawana na opakowaniu jest mocą nominalną. Informuje to, że realna moc młota (użyteczna)  to zaledwie około 50% mocy nominalnej. Czyli dla przykładu, jeśli zdecydujemy się na młot udarowy o mocy 1000 W to jego realna moc pracy będzie na poziomie 500 – 600 W.

II. Ilość udarów – w zależności od sprzętu jaki wybierzemy zakres jaki spotkamy to 2000 drgań na minutę w przypadku młotowiertarek. Natomiast dla młotów udarowych z prawdziwego zdarzenia ilość udarów to nawet 4000 drgań na minutę. Działanie jest proste polega na szybkie uderzenia do tyłu i przodu, dzięki czemu możemy przewiercić się przez dany element.

III. Prędkość obrotów – w przypadku zwykłych młotowiertarek będzie wynosić od 800 do 1500 obr / min. Co jest wystarczające w drobnych pracach budowalnych. Profesjonalny młot udarowy posiada większą moc, ale mniejszą ilość obrotów ze względu na swoje gabaryty oraz pracę na cięższych materiałach takich jak beton.

IV. Dostępny uchwyt – tutaj wybór jest prosty mamy do wybrania uchwyt SDS Max lub SDS + . Czym się różnią uchwyty młota udarowego? Uchwyt SDS Max pozwala na założenie końcówek o średnicy 25 mm, natomiast uchwyt SDS + pozwala na założenie większych końcówek nawet do 40 mm. Oczywiście nie ma reguły i niektórzy producenci oferują również inne średnice końcówek, szczególnie chińskie marki.

V. Dodatkowe funkcje – Warto, zwrócić uwagę przy zakupie młota udarowego na funkcję redukcji drgań, przy dłuższym czasie pozwoli nam to na zachowanie mniejszego zmęczenia. Większe drgania szybko męczą organizm kontrolującego młot. Ciekawą opcją szczególnie dla profesjonalistów jest również możliwość redukcji drgań, dzięki czemu będziemy mogli dopasować urządzenie do danej powierzchni na której pracujemy.

młoty udarowe

➾ Najlepsze młoty udarowe dla Ciebie

Video poradnik

Jak działa młot udarowo-obrotowy w praktyce.. sprawdź video.

Jakiej firmy młot udarowy warto kupić?

Na rynku znajdziemy młoty i wiertarki wielu firm takich jak: YATO, BOSCH, GRAPHITE, EINHELL, TRYTON, DEWALT, Stayer, Sthor czy Lund. Przedstawiamy najpopularniejsze marki młotów udarowych.

BOSCH GBH240

Młot udarowy bosch – niemiecki producent elektronarzędzi to jeden z najlepszych dostawców młotów udarowych. Co cechuje urządzenia tego producenta? Szeroki wybór mocy od 500 do nawet 1500 W w przypadku bardziej rozbudowanych modeli. Seria „Professional” zawiera wyświetlacz informujący o konieczności wymiany szczotek węglowych, możliwość regulację obrotów czy też możliwość regulacji pozycji druta do określonej sytuacji.

Ile kosztują młoty udarowe marki bosch? Zależy od Waszych wymagań, podstawową młotowiertarkę jak model BOSCH GBH240 możemy nabyć już za około 550 zł, natomiast w pełni profesjonalny młot jak BOSCH GBH 5-40 DCE to wydatek rzędu nawet 2000 zł.

Młot udarowy makita – japoński producent elektronarzędzi oraz części w Polsce z rokiem na rok jest coraz bardziej popularny. Młoty udarowe marki makita cechuje solidne wykonanie oraz wysoka wytrzymałość w każdych warunkach. Narzędzia tego producenta będą najbardziej przydatne do profesjonalnych prac. Są to głównie młoty udarowe kujące oraz wyburzeniowe. Wszystkie narzędzia makita spełniają normy EPTA oraz posiadają stałą częstotliwość udarów pod obciążeniem. Producent daje również możliwość ustawienia przecinaka w 12 różnych pozycjach.

Najpopularniejsze młoty udarowe makita na podstawie serwisu allegro to: MAKITA HM0871C o mocy 1100 W oraz energii udaru 8.1 J oraz nieco mniej popularny model HM1317CB przeznaczony do profesjonalnych rozbiórek oraz wyburzeń.

Młot udarowy graphite – wszystkie narzędzia tego producenta posiadają certyfikat CE. Cechuje jest atrakcyjna cena w stosunku do oferowanej mocy. W przypadku modelu Graphite 58G862 za niecałe 400 zł otrzymujemy 1500 W mocy.

Producent stosuje głównie uchwyt SDS+ oraz wiele trybów pracy co docenią pracownicy budowalni.  Maks. średnica wiercenia w betonie to natomiast 36 mm. Dla użytkowników, którzy szukają większej wydajności dobrym rozwiązaniem będzie wybór Młot udarowy Graphite 58G874 z opcją podkuwania oraz możliwości włączenia udaru pneumatycznego.

Młot udarowy einhell – ostatni z omawianych producentów to nieco mniej popularna marka. Młoty einhell umożliwiają skuteczne wiercenie w twardym betonie oraz posiadają liczne funkcje przeciw wibracyjne, dla wygodnej pracy. Popularne modele to RT-RH 32 Kit Red czy RT-RH 20/1. Marka einhell jest budżetowa a młoty tej marki spokojnie możemy kupić za kwotę około 250 zł co jest naprawdę atrakcyjną ceną w porównaniu chociaż do marki graphite.

Młot udarowy do 200 zł

W tak niskiej kwocie nie kupimy dobrego młota udarowego. W kwocie do 200 zł należy się skupić nad szukaniem młoto-wiertarki, która dobrze sprawdzi się zarówno do podstawowych czynności domowych, jak również lekkiego przewiercenia betonu lub ściany.

W tym budżecie nie ma też na co liczyć jeśli chodzi o zasilanie akumulatorowe, a większość ofert stanowią młotowiertarki siecowe (na krótkim kablu) . Prędkość obrotowa spotykana w tym przedziale to głównie do 1000 obr /min oraz moc udaru do 5 J.

Młoty udarowe – Ranking

Poszukujesz młota udarowego dopasowanego do Twoich potrzeb? Sprawdź ranking ciekawych elektronarzędzi przeznaczonych zarówno dla amatorów, jak również dla zastosowań profesjonalnych. Masz problem z wyborem? Przeczytaj nasz artykuł jeszcze raz. Poniżej lista najbardziej popularnych modeli młotów udarowych w 2018 roku wg. serwisu nokaut.

Dowiedz się więcej też o  Szlifierka oscylacyjna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top
shares