Loading

Zakup dobrego auta w Polsce to niezłe wyzwanie, słyniemy z chciwych handlarzy sprowadzających uszkodzone samochody z zagranicy. Wypadkowa przeszłość samochodu ma duży wpływ na nasze bezpieczeństwo, dlatego warto się zabezpieczyć i dokładnie przetestować auto przed zakupem.

Jak to zrobić? Najprostszym rozwiązaniem będzie zakup prostego lub profesjonalnego miernika lakieru. Dzięki niemu możemy sprawdzić historię wypadkowości auta za pomocą odpowiedniej grubości powłoki lakierniczej. W naszym artykule podpowiadamy czy warto kupić miernik lakieru? jaki wybrać? Oraz pokażemy Ci jak dokonuje się profesjonalnego pomiaru.

Miernik lakieru – działanie i zastosowanie

Na początku pozwólcie, że wyjaśnimy zasady działania takiego miernika.

Za pomocą zbliżenia do powłoki lakierniczej samochodu, możemy dokładnie sprawdzić każdy element karoserii. Dokładność miernika lakieru będzie zależeć od jego jakości. W sklepach znajdziemy urządzenia o dokładności od 1000 do nawet 2000 µm.

Miernik lakieru możemy wykorzystać do analizy różnych elementów takich jak:

stal ( w tym ocynkowana)

 aluminium

 blachy stalowe

Oczywiście głównym wykorzystywaniem miernika jest w zakresie badania bezwypadkowości badanego samochodu.

Miernik lakieru jaki wybrać?

Możemy wyróżnić dwa główne typy mierników do lakieru: magnetyczny oraz elektroniczny

I. Miernik lakieru magnetyczny – niska cena tego urządzenia zachęca. Zasada działania jest prosta i polega na pomiarze magnesowej końcówki. Dzięki niej otrzymujemy informację czy samochód był szpachlowany. Miernik magnetyczny możemy nabyć już za około 50 zł. Jednak jeśli zależy nam na skutecznym pomiarze zapoznajmy się z propozycją nr 2.

II. Miernik lakieru magnetyczny – najbardziej popularne urządzenie diagnostyki samochodowej w całej Polsce. Polega na analizie pomiaru do 1990μm co poinformuje nas o ewentualnych byłych kolizjach auta. Schemat działania urządzenia jest prosty i polega na przekazywaniu ultradźwięków do miernika im większy wynik otrzymamy będzie to świadczyć o malowaniu lub wymianie badanego elementu w przeszłości.

Wynik badania otrzymujemy niemal od razu w postaci mikrometrów. Miernik lakieru magnetyczny trudno oszukać, ponieważ prawie w 90% wykrywa „szpachlę” i rzadko się myli. Warto, aby nasz miernik posiadał funkcję powiadomienia dźwiękowego podczas zauważenia nieprawidłowości. Ceny zaczynają się od 200 zł, jeśli chodzi o urządzenia profesjonalne.  

najlepsze mierniki lakieru

➾ Najlepsze mierniki lakieru do 200zł

Czy warto kupić miernik lakieru?

Jeśli planujemy zakup samochodu z rynku wtórnego miernik lakieru może być koniecznością. Dzięki drobnej inwestycji możemy ustrzec się przed nierzetelnymi handlarzami aut oraz ich beznadziejnej ofercie.

Sprzedający samochody często ukrywają wypadkową przeszłość swojej floty. Dzięki posiadaniu miernika lakieru, będziemy wstanie wykryć nieprawidłowości i zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Czemu warto korzystać?

 • rzetelna diagnostyka lakieru
 • oszczędność pieniędzy „nie trafimy na samochód minę”
 • szeroki zakres zastosowań nie tylko do lakieru, ale również blachy

Jak dokonuje się profesjonalnego pomiaru?

 1. Przygotujemy samochód do oględzin poprzez wytarcie głównych elementów z każdej strony
 2. Przeprowadzamy kalibrację miernika
 3. Mierzymy każdy element karoserii samochodu

Wyniki jakie otrzymamy mogą świadczyć

0 – 90 µm lakier oryginalny

100 – 190 µm – druga warstwa lakieru

200 – 670 µm – zastosowano szpachlę lub gips!

 1. Odczytujemy wyniki
 2. Podejmujemy decyzję

Poniżej film, który przedstawia etap pomiaru krok po kroku

 

Dowiedz się więcej też o  Pochłaniacz wilgoci

Tani miernik lakieru do 200 zł

Gdzie możemy kupić dobry miernik lakieru? W sklepach stacjonarnych, internetowych specjalizujących się w mechanice samochodowej. Jeśli potrzebujesz podstawowego urządzenia, które dobrze poradzi sobie z diagnostyką lakieru auta to warto sprawdzić następujące modele:

 • Miernik grubości lakieru PROFITOOL – idealny do stali i stali ocynkowanej. Urządzenie rekomendowane przez mechaników samochodowych. Cena urządzenia to ok. 170 zł
 • Miernik lakieru GL-1s – oprócz podstawowych funkcji znajdziemy tu również sondę na przewodzie, rozdzielczość 1um lub 10um oraz możliwość zapamiętania nawet 100 pomiarów.  . Cena urządzenia to ok. 140 zł
 • Miernik grubości lakieru Prodig-Tech GL-1S – proste i wydajne urządzenie z ekranem LCD oferujące zakres pomiarowy od 0µm do 1100µm. . Cena urządzenia to ok. 120 zł

Wszystkie podane wyżej modele są przetestowane, oraz posiadają wiele pozytywnych opinii przez swoich użytkowników.

Ranking

Poniżej przedstawiamy, również ranking mierników lakierów w kategorii cena / jakość. Ranking jest ustalany również na podstawie przesłanych przez Państwa propozycji. Mamy nadzieję, że uda się Państwu nabyć odpowiednie dla siebie urządzenie. Zachęcamy również do zostawienia komentarza

Podsumowanie

Miernik grubości lakieru to zdecydowanie bardzo użyteczne urządzenie. Dzięki dokładnej analizie samochodu, możemy wykluczyć ewentualny zły zakup.

Niewielki koszt 200 zł, może nas uratować przed naprawdę dużymi wydatkami w nowe auta. Miernik to idealne rozwiązanie nie tylko dla mechaników, ale również dla pasjonatów motoryzacji.

F.A.Q  Odpowiedzi na pytania użytkowników

Czy aby korzystać z miernika lakieru muszę być profesjonalistom? – Nie, urządzenie jest bardzo proste w użyciu wystarczy skalibrować następnie zbliżyć się do badanego elementu. Interpretację wyników przedstawiliśmy Państwu wyżej.

Czy miernik lakieru jest w 100% dokładny? – Większość urządzeń elektrycznych jest dokładna na poziomie 98% w zależności od zakresu jaki wybierzemy. Większość odchyleń od normy powyżej 15% może oznaczać uszkodzenia lakiernicze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top
shares