Loading

Leżanka warsztatowa to przydatny gadżet dla mechaników, jednak często zapomniany i uznany za bezużyteczny, jednak całkowicie nie słusznie. Leżanka chroni nas przez zimnem oraz odciąża nasze plecy, szczególnie przydatna w domowych i profesjonalnych garażach, oraz wszędzie tam gdzie nie dysponujemy podnośnikiem samochodowym.

Praca na leżance jest zdecydowanie przyjemniejsza, a niski koszt zakupu daje dużo do myślenia. W naszym artykule podpowiadamy czy warto kupić leżankę warsztatową oraz jaką wybrać?

Jaką leżankę warsztatową wybrać?

Leżanka powinna być dopasowana do naszych potrzeb, oraz w szczególności do naszego rozmiaru, w sklepach znajdziemy rozwiązania spełniające oczekiwania każdego. Poniżej omawiamy najważniejsze rzeczy, które pomogą Ci wybrać odpowiednią leżankę warsztatową dla Ciebie.

Rodzaje leżanek warsztatowych

Wyróżniamy dwa typy leżanek:

Płaskie – podstawowa wyprofilowana deska, często z dodatkowym zagłębieniem na narzędzia oraz możliwość swobodnego ruszaniem ramion, dzięki wnęce na ich wysokości. Dodatkowo posiada wszystko to co niezbędne czyli mini kółka oraz mały delikatny zagłówek. Podstawową płaską leżankę kupimy już od 70 zł na popularnych portalach typu allegro czy nokaut.

 Wielofunkcyjne (z siedziskiem) – najbardziej efektywne leżanki wyposażone w możliwość regulacji siedziska pod kątem prostym. Są wykonane z wytrzymałego materiału, który jest odporny za zabrudzenia, posiadają również większą ilość schowków na narzędzia aniżeli leżanki warsztatowe płaskie. Posiadają również większe obciążenie do nawet 150 KG, która zapewni wytrzymałość dla większości mechaników. Jaka cena? Dobrą leżankę wielofunkcyjną kupimy za niewiele ponad 200 zł.

Parametry – czyli na co zwrócić uwagę?

warsztat

  • Wytrzymałość – leżanka warsztatowa powinna mieć odpowiedni udźwig. Warto zwrócić na to uwagę, aby kupić leżankę odpowiednią do swojej wagi. Maksymalne obciążenie leżanek to nawet 150 kg.
  • Mobilność – koniecznie przed zakupem sprawdź czy wymiary leżanki są dla Ciebie odpowiednie. Najpopularniejsze wymiary to 1200X460X145MM oraz 915x430x110 MM. Jeśli wybierzemy zbyt małą, będzie ciężko nam się w niej poruszać. Warto też sprawdzić czy jest możliwość elastycznego złożenia leżanki np. w trakcie podróży.
  • Koła leżanki – jeden z najważniejszych elementów, ciężko w warsztacie napotykamy na różnego rodzaju leżące narzędzia, smary na podłodze czy pozostałości po naprawie jak uszczelki czy niebezpieczne śruby. Dlatego, warto wybrać leżankę warsztatową, która posiada zabezpieczone kwasoodporne koła z gumy oraz daje możliwość dowolnych manewrów w zakresie 360° co pozwoli na sprawne użytkowanie leżanki w warsztacie.
  • Bezpieczeństwo – najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego wybierzmy taki model, który będzie do nas idealnie dobrany. W tym celu rekomendujemy kontakt z obsługą dowolnego sklepu w celu otrzymania fachowej porady.
  • Dodatki – warto, aby nasz sprzęt warsztatowy posiadał wyścielany zagłówek, profilowane obszary dla rąk i nóg oraz dużą ilość miejsca na narzędzia.

Popularne modele

Leżanka KS TOOLS – tapicerowana elastyczna leżanka warsztatowa o wymiarach 1200X460X145MM. Dobrze sprawdzi się zarówno w profesjonalnym warsztacie jak i też przy przydomowym garażu. Posiada sześć kwasoodpornych kół z gumy oraz bardzo dużą wytrzymałość do 120 kilogramów.

Leżanka GEKO – rozwiązanie wyłącznie dla profesjonalistów. Oferuje bardzo wytrzymały materiał o wytrzymałości do 150 kg, w zestawie otrzymujemy również standardowo 6 obrotowych kółek o wysokim stopniu możliwości manewrowania. Do zalet leżanki warsztatowej GEKO można zaliczyć profilowany i wygody podgłówek, który zdecydowanie przyda się przy dłuższej pracy.

Leżanka YATO – ostatnia z omawianych leżanek warsztatowych to gadżet, który cechuje dobre połączenie ceny i jakości. W cenie 150 zł otrzymujemy w pełni profesjonalną leżankę o długości 1 metra. Co wyróżnia produkt? Dodatkowe miejsca na śrubki oraz klucze gimbusowe. Świetne rozwiązanie dla mechaników i amatorów mechaniki samochodowej.

Podsumowanie  – Czy warto kupić leżankę?

Leżanka samochodowa to bardzo przydatny sprzęt do warsztatu. Wydając 100 – 200 zł możemy zadbać o komfort pracy oraz nasze bezpieczeństwo przed np. reumatyzmem spowodowanym pracą na zimnym warsztatowym betonie. Leżanka przyda się zarówno zawodowym mechanikom jak również domowym majsterkowiczom nie tylko do auta. Czy warto kupić leżankę warsztatową? My jesteśmy zdecydowanie na TAK. Warto dbać o swoje zdrowie podczas pracy.

Leżanki warsztatowe – Ranking

Poniżej przedstawiamy Państwu ranking najlepszych leżanek warsztatowych w zestawieniu cena/jakość przygotowanym w współpracy z serwisem nokaut. Jeśli nie wiesz jaką leżankę warto wybrać, napisz do nas. Chętnie Ci podpowiemy w odpowiednim wyborze 🙂

 

Dowiedz się więcej też o  Półautomat spawalniczy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top
shares