Loading

Prawie każdy z nas posiada samochód, lub jest aktywnym pasażerem tego środka transportu. Warto zadbać o odpowiednie wyposażenie auta oraz na podstawowe przeszkolenie z zagrożeń jakie czekają na nas na drodze. Dzisiejszy wpis będzie poświęcony kluczom do odkręcania kół. Podpowiemy jaki klucz do kół warto wybrać? Oraz jak szybko i bezproblemowo odkręcić koło w trakcie awarii.

Na początek.

Do czego przyda się nam klucz w aucie?

Klucz w aucie to oprócz apteczki, gaśnicy podstawowe wyposażenie naszego samochodu. Jednak nadal część użytkowników nie posiada odpowiedniego klucza. Warto wyposażyć się w klucz, ponieważ przyda nam się do wielu rzeczy:

 • odkręcanie kół samochodu
 • drobne usterki drogowe
 • oczyszczanie klamr akumulatora
 • odkręcenie elementów karoserii

I wiele innych przydatnych zastosowań.

Klucz do kół – rodzaje

Planując zakup klucza do kół mamy wiele możliwości od podstawowych kluczów ręcznych po rozwiązania w pełni elektryczne. Jaki klucz do kół wybrać?

Klucz ręczny – podstawowy klucz, który możemy nabyć już za około 20 zł. Warto wyposażyć się w taki model, który jest nie co dłuższy. Pozwoli nam to na zastosowanie dźwigni i podważania co skutkuje odkręceniem nawet najbardziej opornych śrub w kołach samochodu.

Przy wyborze klucza do samochodu warto wziąć pod uwagę również klucz teleskopowy oraz klucze z grzechotką. Które bardzo „lekko” odkręcają śruby przy pomocy podwójnej dźwigni. Warto wybrać również klucz o minimalnych rozmiarach 17/19 mm, mniejsze rozmiary mogą potrzebować większej siły do odkręcania śrub koła.

 Klucz dynamometryczny – to ulubione narzędzie wszystkich mechaników samochodowych. Tego rodzaju klucz cechuje niezwykła wydajność i siła odkręcania. Klucz dynamometryczny używany jest nie tylko do kół samochodowych ale również rowerowych i quadowych. Często tego typu klucze są wyposażone w głowice z zapadką, która umożliwia komfortową pracę.

Narzędzie jest bardzo dokładne, ponieważ poprzez dobranie odpowiedniej siły i stopnia odkręcania. Klucz dynamometryczny wydaje charakterystyczny „pstryk” podczas osiągnięcia odpowiedniego momentu dokręcenia (zmniejsza to ryzyko na uszkodzenie śrub). Idealnie nada się do odkręcania kół samochodu, jednak cena jest nieco wyższa niż w przypadku zwykłego klucza ręcznego. Ceny kluczy dynamometrycznych zaczynają się od kwoty 50 złotych.

 Klucz elektryczny – wyróżniamy tutaj 3 rodzaje kluczy: akumulatorowe, klucze o napięciu 12V oraz klucze 230 V. W zależności od rodzaju jaki wybierzemy będziemy mogli poradzić sobie z bardziej „opornym” materiałem. Klucze akumulatorowe to dobra alternatywa dla ręcznych odpowiedników, dodatkowo małe rozmiary pozwalają na transport w samochodzie.

Klucze elektryczne 12V, możemy podłączyć np. w gniazdko samochodowe, dzięki czemu szybko odkręcimy uszkodzone koło. Natomiast klucz 230 V to dobre rozwiązanie dla zapalonych majsterkowiczów i profesjonalnych warsztatów, ponieważ jest dobrą alternatywą wyboru pomiędzy kluczem ręcznym a pneumatycznym. Cena kluczy elektrycznych jest naprawdę różna i startuje od 80 zł.

Szukasz sprawdzonego sprzętu? Sprawdź Polecane marki

 • Ręczne – GOODYEAR
 • Dynamometryczne –  JONNESWAY, PROXXON, CORONA, PROFI.
 • Elektryczne  – POWER-MAT, KRAFT-DELE, BOSCH

Dobry klucz do kół? Sprawdź nasz Ranking

W rankingu są uwzględnione wszystkie rodzaje kluczów do kół znanych producentów. Warto odwiedzić poszczególnych producentów i porównać oferowane przez nich możliwości. Dla początkujących dobrym rozwiązaniem będzie wybór klucza dynanometrycznego, który jest skuteczny i prosty w użyciu.

klucze do kół podgląd

➾ Klucze, z popularnych marketów warsztatowych

Co jest najważniejsze przy wyborze klucza do kół?

Lekkość odkręcania śrub ( np. wykorzystanie podwójnej dźwigni, długi klucz )

 Możliwość odkręcania skoordynowanych śrub

 Wysoka jakość wykonana klucza do kół np. z stali chromowo – vadanowej

 Uniwersalność do różnych marek np. BMW, VW, Citroen, Fiat

Jak odkręcić koło samochodowe? 7 prostych kroków

Nasz poradnik:

 1. Zaciągamy hamulec ręczny, wyłączamy silnik, auto powinno znajdować się na biegu.
 2. Podkładamy kliny pod koła.
 3. Zdejmujemy kołpaki (jeśli mamy je w swoim samochodzie)
 4. Luzujemy śruby, ale nie odkręcamy do końca np. wyżej omówionym kluczem ręcznym lub dynanometrycznym
 5. Mocujemy lewarek i lekko unosimy część samochodu do góry (aby umożliwić wymianę koła)
 6. Odkręcamy w pełni koło i wymieniamy na zapasowe.
 7. Mocno dokręcamy śruby i chowamy uszkodzone koło do bagażnika

Wersję obrazkową można zobaczyć tutaj

Sprawdź również kompleksowy poradnik w formie video

Podsumowanie

Czy warto kupić kół do odkręcania kół? Zdecydowanie TAK, to podstawa bezpieczeństwa na drodze, oraz duże możliwości naprawy drobnych usterek, które mogą nas zaskoczyć w trakcie podróży.

Jeśli potrzebujemy taniego klucza do kół warto wybrać klucz ręczny, natomiast jeśli posiadamy więcej gotówki warto rozejrzeć się nad kluczem elektrycznym lub dynamometrycznym, który bardzo sprawnie odkręci śruby każdego auta.

Masz pytania? Zostaw komentarz.

Dowiedz się więcej też o  Młot udarowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top
shares