Loading

Rozwój elektroniki pozwolił nam na łatwiejszy i ogólnodostępny dostęp do nowych technologii. Branża motoryzacyjna to jedna z najszybciej rozwijających się branż w skali światowej. Taki marki jak BMW, Tesla czy Audi od lat pracują nad nowinkami technologicznymi i sztuczną IQ mającą na celu ułatwienie jazdy samochodem.

W ostatnich latach coraz będzie są popularne kamery cofania, jednak czy warto zastanowić się nad zakupem kamery cofania? Oraz jaką warto wybrać? Podpowiadamy w naszym artykule.

Jaka kamera przewodowa czy bezprzewodowa Wi-Fi?

Pierwszym pytaniem jakie może się pojawić podczas wyboru odpowiedniej dla naszego modelu samochodu kamery cofania jest ewentualna możliwość podłączenia. Do wyboru mamy dwie opcje przewodową lub bezprzewodową z wykorzystaniem Wi-Fi lub połączenia bluetooth. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

  • Kamera cofania przewodowa – najpopularniejsze rozwiązanie, montaż takiej kamery pozwala na odbiór wysokiej jakości video z różnych kątów. Dzięki kablu połączenie jest stabilniejsze oraz nie musimy się martwić o zakłócenia. Jednak ze względu na złożoność większość nowoczesnych aut, montaż kamery cofania przewodowej może być nie lada wyzwaniem.
  • Kamera cofania bezprzewodowa – Wygodne rozwiązanie, komunikacja ekranu kamery z odbiornikiem LCD odbywa się za pomocą połączenia Wi-Fi lub Bluetooth. Montaż jest błyskawiczny za pomocą umieszczenia mini kamery pod uchwytem tablicy rejestracyjnej. Niestety mimo wysokiej wygody kamera bezprzewodowa posiada gorszą jakość przesyłanego obrazu w wielu przypadkach, ze względu na zakłócenia.

Wybór odpowiedniej kamery cofania wcale nie jest prosty. Jednak, jeśli chcemy przetestować czy montaż będzie dla nas użyteczny warto zacząć od tańszej wersji przewodowej.

Najważniejsze parametry

kamera cofania - najważniejsze parametry

Czym sugerować się przy wyborze odpowiedniej kamery?  Podpowiadamy

I. Monitor – w większości przypadków kamerę cofania nabędziemy już w zestawie z monitorem dostosowanym do danej kamery. Jednak co w przypadku, gdy musimy kupić monitor zewnętrzny? Do wyboru mamy 3 rozmiary ekranów LCD 3,5, 5 oraz 7 cali. W zależności od takie jak dużo miejsca w kokpicie swojego auta posiadamy powinniśmy dopasować ekran odpowiedniej wielkości. Wiele nowoczesnych samochodów umożliwia podłączyć pod swój sprzęt multimedialny zewnętrzną kamerę poprzez system Blutetooth, jeśli mamy taką okazję warto skorzystać.  Warto też wspomnieć o możliwości podłączeniu video z wyjścia AV-In zamontowanego przy lusterku, pozwala to na podgląd obrazku po wrzuceniu biegu wstecznego. Ciekawa opcja nieprawdaż?

II. Widoczność w nocy – planując zakup kamery cofania do swojego auta warto sprawdzić czy posiada ona funkcję widoczności w ciemności. Idzie zimna, jak wiadomo po godzinie 16 robi się już ciemno. Warto, aby nasz kamera była wyposażona w noktowizor. Mimo dosyć niskiej jakości widoczności w nocy, nadal możemy dobrze manewrować autem unikając poważnej kolizji np. o krawężnik lub drugie auto. Jeżeli często podróżujesz w nocy przykładowo jesteś handlowcem warto zadbać o noktowizor w swojej kamerze cofania.

III. Miejsce montażu – Dobry montaż to połowa sukcesu, powinniśmy wybrać takie miejsce, aby nasza kamera cofania nie była narażona na uszkodzenie. Polecane miejsce to : ramka tablicy rejestracyjnej lub montaż w zderzaku (jednak tutaj będzie potrzebna dodatkowa modyfikacja). Na rynku najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż kamery cofania na dołączonej dodatkowej metalowej ramie.

Kamera cofania jaką wybrać?

Powinniśmy dopasować kamerę do własnych potrzeb do takimi względami jak:

  • częstotliwość jazdy
  • czas jazdy (w nocy lub rano)
  • miejsce jazdy (miasto, trasa)

W określonych przypadkach kamera cofania sprawdzi się lepiej już gorzej.

Nasza kamera przede wszystkim powinna spełniać swoje zadanie czyli informować nas o ewentualnych zagrożeniach podczas manewru cofania.

Ile trzeba wydać na dobrą kamerę cofania? Porównując sklepy internetowe i porównywarki cenowe przedział 150 – 200 zł pozwala na zakup takich kamer jak: Vordon CR-43, MIO MiVue C325 czy coraz bardziej popularny model BLAUPUNKT BP 2.0 FHD. Im bliżej będziemy zbliżać się do wyższego pułapu budżetu tym lepsza jakość kamery otrzymamy oczywiście chodzi o możliwą rozdzielność, jakość HD i dodatkowe funkcje jak połączenie Bluetooth czy noktowizor do nocnej jazdy.

➾ Popularne kamery cofania – Ranking

Podsumowanie

Kamera cofania to zdecydowanie przydatny gadżet każdego kierowy. Obecnie w Polsce coraz bardziej popularny jest również montaż w starszych autach. Posiadanie kamery cofania zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo oraz pozwala uniknąć kolizji podczas cofania. Kamerę możemy nabyć już od 50 zł, a budżet na poziomie 200 zł pozwoli nam na zakup pełnoprawnej kamery z wieloma funkcjami i połączeniem bezprzewodowym. Na sam koniec warto, również wspomnieć o producentach, którzy oferują dedykowane rozwiązania dla dużych samochodów takich jak campery czy też samochodów ciężarowych jak tiry.

Kamery cofania – Ranking 2019

Szukasz kamery cofania do swojego samochodu? Sprawdź nasz ranking który, uwzględnia ciekawe propozycje zarówno dla samochodów osobowych jak też ciężarowych. Ranking kamer został przygotowany na podstawie popularności marek w serwisie nokaut. Zachęcamy również do aktywnego komentowania.

Dowiedz się więcej też o  Miernik lakieru

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top
shares