Loading

Praca mechanika samochodowego przyciąga coraz więcej młodych osób. Skąd ta popularność? W ostatnich czasach i parciu na wyższe wykształcenie panuje deficyt dobrych mechaników w całej Polsce, część z wykwalifikowanych specjalistów wyjechało też za Odrę (cyt. Niemcy).

Dlatego zarówno początkujący, jak również zaawansowany mechanik bez problemu znajdą pracę. W czasach gdzie każdy ma auto, zawód jest bardzo perspektywiczny, ma wiele zalet między innymi wysokie zarobki dla dobrych specjalistów. Sprawdź jak zostać mechanikiem samochodowym, jakie są wymagania oraz poznaj wady i zalety tej pracy.

Jak zostać mechanikiem samochodowym?

Do wyboru mamy kilka ścieżek, w zależności jaką wybierzemy w tym przyszłości możemy liczyć na większe zarobki.

  1. ukończenie szkoły zawodowej na profilu mechanika – najbardziej popularny sposób po ukończeniu zaledwie 2 letniej szkoły mamy podstawowe umiejętności praktyczne oraz ciekawy zasób wiedzy teoretycznej. Jednak jeśli chcemy nabyć sporo wiedzy to trzeba wybrać dobrą szkołę o określonej marce.
  2. ukończenie technikum mechanicznego/budowa maszyn – dłuższa droga aniżeli w przypadku zawodówki bo trwa 4 lata, a już wkrótce nawet 5 lat. Jednak przez ten czas zdobędziemy naprawdę szeroką dawkę wiedzy teoretycznej, która pozwoli nam na wybranie dalszej kariery zawodowej w mechanice. Warto dodać, że można pracować również w branżach pokrewnych jak np. sprzedawca części, czy pracownik umysłowy w hurtowni lub dziale rozwoju.
  3. ukończenie kompletnego kursu oraz praca jako praktykant, który jest zakończony państwowym egzaminem w cechu rzemiosł. Wystarczy krótkie 3 miesięczny kurs oraz kilka podstawowych informacji, aby zdać taki egzamin. Jednak ta droga nie oznacza, że dużo się nauczymy. W większości przypadków będzie ciężko znaleźć pracę chyba, że jesteśmy pasjonatami mechaniki.
  4. ukończenie studiów wyższych na kierunkach pokrewnych jak budowa maszyn, mechanika pojazdów, czy inne studia inżynierskie – inżynier jest zawsze w cenie, duża ilość firm przemysłowych potrzebuje dobrze wykwalifikowanej kadry. Droga jest długa ponad 8 lat licząc technikum lub liceum. Jednak po otrzymaniu takiego wykształcenia możemy pracować w różnego rodzaju dużych firmach jak VW, Volvo czy Citroen i otrzymywać całkiem solidną wypłatę na poziomie powyżej 5000 zł brutto.

Jakie są wymagania?

Kto dobrze sprawdzi się jako mechanik? Będą to osoby przede wszystkim o dobrej analityce, o dobrej sprawności fizycznej oraz pasjonaci motoryzacji. Warto rozwijać pasję oraz łączyć informacje praktyczne z teorią, która pozwoli na znalezienie dobrze płatnej pracy jako mechanik samochodowym.

 Zalety pracy jako mechanik

dobre zarobki często powyżej 5000 zł brutto

ciekawa praca, różnorodność

nowości techniczne

dostęp do różnego rodzaju aut

duży popyt na rynku na dobrych specjalistów

Wady pracy jako mechanik

duża konkurencja, jednak w większości słabo wykształconych kadr mechaników

zmieniające się trendy

wielobranżowość, należy znać się na różnych rzeczach jak np. wulkanizacja

Podsumowanie

Czy warto zostać mechanikiem samochodowym? Oczywiście, że TAK. Jeśli od małego pasjonujemy się samochodami, warto przemyśleć tą ścieżkę kariery zawodowej.

Dowiedz się więcej też o  Najbardziej popularne narzędzia z allegro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top
shares